Do Severní Koreje v sobotu přicestovala delegace hudebníků, vládních představitelů a také družstvo taekwondistů. Podle agentury AP delegace signalizuje zlepšení vztahů mezi Severní a Jižní Koreou. Jde o reciproční návštěvu poté, co Severní Korea vyslala na letošní zimní olympiádu pětisetčlennou delegaci.

Koncert nazvaný Spring is Coming (Jaro přichází) se konal v neděli v severokorejském Grand Theatre o kapacitě 1500 míst, uvedla jihokorejská média. Na koncertě vystoupil například známý zpěvák Čo Jong-pchil a K-popová dívčí skupina Red Velvet. Ti vystoupí v Pchjongjangu i následující úterý. Podle serveru BBC je v hlavním městě KLDR více než 150 jihokorejských umělců.

K-pop je směsí západní populární hudby a energického asijského popu. Má v sobě prvky taneční hudby, elektropopu, hiphopu a současného r'n'b. Jihokorejská armáda K-pop používala dříve také jako psychologickou zbraň. Přes ostře střeženou hranici jej totiž přes reproduktory pouštěla na severní stranu.

Zdroj: Youtube

Kim Čong-un je první severokorejský vůdce, který se vystoupení hudebníků z Jižní Koreje zúčastnil, informovala jihokorejská agentura Yonhap. Podle BBC se koncertu zúčastnila i jeho sestra Kim Jo-čong a další vysoký představitel KLDR Kim Čong-nam. "Kim Čong-un projevil velký zájem o hudebníky a dokonce jim položil otázky týkající se písní a textů," řekl novinářům jihokorejský ministr kultury Do Jong-hwan. S hvězdami si prý také potřásl rukou a nechal se s nimi vyfotit.  

Korejské státy koncerty naplánovaly jako oslavu chystané schůzky severokorejského vůdce Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. První mezikorejský summit po více než deseti letech bude 27. dubna, patrně v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova se bude konat krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR.