Kim navštívil svého hlavního spojence začátkem týdne a pozorovatelé cestu vysvětlují jako snahu koordinovat postoje před zatím oficiálně nepotvrzenou druhou schůzkou s Trumpem.

Historická schůzka

Vůdci USA a KLDR se sešli poprvé na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby nepokročily.

Podle Kima by měl druhý summit přinést výsledky, ale KLDR zároveň potřebuje, aby byly brány vážně její "důvodné obavy" spojené s jaderným odzbrojením.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Trump dostal od Kima dopis a čeká další summit. Navázali jsme dobré vztahy, řekl

Severní Korea označuje své jaderné zbraně za pojistku před možným útokem ze strany USA či sousední Koreje a bez ohledu na loňské zmírnění napětí ve vztazích s Washingtonem se dosud neodhodlala výrazněji pokročit v odzbrojování. Zatím rovněž nedodala podrobnosti o svém jaderném arzenálu, k jehož kompletní likvidaci se snaží Trump Kima zatím neúspěšně přesvědčit.

Americký prezident na začátku ledna také uvedl, že s Kimem navázal dobré vztahy. Stalo se tak poté, co severokorejský vůdce napsal Trumpovi podle agentur "smířlivý vzkaz". "Obdržel jsem báječný dopis od Kim Čong-una, skutečně jsme navázali velice dobré vztahy," řekl tehdy Trump s tím, že brzy je možné očekávat další summit.

Netrvá na rychlé likvidaci raket

Trumpova administrativa v minulosti také opakovaně uváděla, že netrvá na rychlé likvidaci nukleárních zbraní, ale že klíčový je ověřitelný a důvěryhodný proces zaměřený na postupnou denuklearizaci. 

Korejský lídr Mun dnes podle agentury AFP řekl, že Kimova čínská cesta naznačuje brzké uspořádání vrcholné schůzky s Trumpem. Na spadnutí je podle něho i další jednání obou hlav zemí Korejského poloostrova. Mun rovněž uvedl, že bude tlačit na omezení sankcí proti KLDR tak, aby bylo možné obnovit provoz společného průmyslového komplexu Kesong.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Navštívím Soul, potvrdil Kim Čong-un. Příští rok chce více summitů