Teprve v úterý KLDR oznámila, že se se Spojenými státy dohodla na obnovení rozhovorů o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci střelu odpálili z okolí přístavního města Wonsan. Podle prezidentského paláce nyní v Soulu prověřují možnost, že byla balistická raketa vypálena z ponorky.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga nejprve informoval, že KLDR vypálila dvě střely a že šlo nejspíš o balistické rakety. Jedna z nich dopadla podle něj do japonské výlučné ekonomické zóny (EEZ). Později ale Suga upřesnil, že možná šlo jen o jednu raketu, která se rozpadla na dvě části. O případných škodách na lodích či letadlech v oblasti zatím nejsou žádné zprávy, uvedl Suga. Podle agentury AP naposledy severokorejská střela EEZ zasáhla v listopadu 2017.

Japonský premiér test odsoudil

Japonský ministr obrany Taró Kóno řekl, že severokorejská raketa dosáhla výšky 900 kilometrů a následně spadla do moře asi 350 kilometrů severně od souostroví Oki, které je součástí západní prefektury Šimane.

Japonský premiér Šinzó Abe raketový test odsoudil. Podle něj byl v rozporu s rezolucí OSN. Teprve v úterý náměstek ministra zahraničí KLDR Čche Son-hui uvedl, že se Severní Korea a USA dohodly na obnovení rozhovorů o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. První pracovní schůzka se podle něj má uskutečnit v sobotu 5. října. Washington obnovu jednání potvrdil.

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Severní Korea od setkání Trump s Kimem v červnu v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi provedla podle agentury Reuters již devět zkoušek balistických raket krátkého doletu.

Trump dlouhodobě tvrdí, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít žádný vliv na diplomatická jednání USA s KLDR.