Podle nepálské policie plameny včas uhasili kolegové, kteří ho doprovázeli. Asi pětadvacetiletý muž se ke svému činu odhodlal navzdory tomu, že ve středu jeden z nejvyšších představitelů tibetského buddhismu karmapa lama vyzval Tibeťany, aby se přestali uchylovat k sebeupalování a hledali konstruktivnější způsoby boje za svobodu.

V letošním roce už se pokusilo spáchat sebevraždu upálením na protest proti čínské nadvládě nejméně 12 buddhistických mnichů a mnišek, z nichž minimálně sedm svůj čin nepřežilo. Tibetský duchovní vůdce dalajlama tento týden prohlásil, že za zoufalými činy tibetských mnichů stojí „kulturní genocida“ v oblasti Tibetu.

Dnešní pokus o sebevraždu se odehrál v jedné z východních čtvrtí Káthmándú obydlené řadou tibetských uprchlíků, přímo před stúpou Bódhnáth, jež patří k nejposvátnějším buddhistickým místům světa a k nejnavštěvo­vanějším památkám nepálské metropole. Tibeťan si zapálil oblečení a při tom skandoval protičínská hesla.

„Asi pětadvacetiletý muž v mnišském oděvu se zahalil do tibetské vlajky, s provoláváním sloganů typu Ať žije svobodný Tibet se polil hořlavinou a s pomocí obětní olejové lampy zažehl své oblečení,“ uvedla nepálská policie. „Jeho přátelé okamžitě plameny uhasili. Policie po nich pátrá,“ dodala policie s tím, že muž utrpěl jen lehké popáleniny a očividně neměl v úmyslu v ohni zahynout.

Většina případů pokusu o sebeupálení byla zaznamenána v regionu západočínské provincie S'-čchuan osídleném tibetskou menšinou. Poslední z řady obětí se stala minulý týden pětatřicetiletá mniška.

Karmapa lama, který v roce 2000 uprchl z Tibetu a žije společně s dalajlamou v exilu v severní Indii, ocenil statečnost mnichů, kteří se odhodlali „k zoufalému činu na protest proti nespravedlivosti a represi, jimž čelí“. Zároveň ale apeloval na ostatní, aby jejich skutky nenásledovali. „V buddhistickém učení si ceníme života. Abychom dosáhli něčeho významného, musíme své životy chránit. Nás Tibeťanů je málo, takže každý tibetský život má pro Tibet obrovskou cenu,“ podotkl.

Karmapa lama zároveň vyzval Čínu, aby „respektovala legitimní požadavky Tibeťanů a zahájila s nimi smysluplný dialog, místo aby se je brutálním způsobem snažila umlčet“.