Zaměstnanci zahradnické firmy sekali trávník, trojice na ně mířila vzduchovkou z balkonu v osmém patře. Střelba pokračovala i poté, co na místo dorazila policie.

Agresoři navíc mávali vlajkou s hákovým křížem. Pro podezření z extremismu vyšetřuje případ Národní kriminální agentura.

Vypálený tábor


Slovensko není jedinou zemí, která se potýká s tímto druhem rasisticky zabarvených skutků. Útoky proti Romům zesilují na mnoha místech Evropy, v čele s Ukrajinou a Itálií. Na západě Ukrajiny došlo za poslední dva měsíce k pěti útokům na romskou komunitu.

O víkendu skupina maskovaných mladíků s tyčemi a noži napadla romskou vesnici u Lvova. Jednoho člověka zavraždila, čtyři další – včetně desetiletého chlapce – zranila.

V dubnu pronásledovali neonacisté se sekerami romské ženy a děti v Holosijivském parku v Kyjevě. Spálili jim stany, použili slzný plyn. Ukrajinská radikální nacionalistická organizace S14 vyhnala Romy z kyjevského nádraží a ohlásila, že bude pokračovat v „pravidelných raziích“.

Zítra pistole všem


V této atmosféře řekl italský ministr vnitra a šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini, že Romové žijící na Apeninském ostrově by se měli sčítat. Pobývají-li v Itálii nelegálně, měli by být vyhoštěni. „Ty ostatní si budeme muset nechat,“ povzdechl si Salvini v televizi.

„Včera imigranti, dnes Romové, zítra pistole všem,“ komentoval jeho výrok bývalý italský premiér, sociální demokrat Paolo Gentiloni.

Podobné tendence se objevily už vloni v dubnu, kdy úřady nechaly pomocí buldozerů zlikvidovat romský tábor u Neapole. Podle letošních průzkumů zaujímá negativní postoj vůči Romům 82 procent Italů.

Zpráva Agentury Evropské unie pro základní práva uvádí, že v Čechách a na Moravě je situace obdobná: špatný vztah k Romům tu má 76 procent obyvatel.