Pachatelem je podle médií Connor Stephen Betts, který žil v Bellbrooku na okraji Daytonu. Jeho dům dnes příslušníci FBI a místní policie prohledali. Místní policejní šéf uvedl, že Betts nebyl dříve v hledáčku policie.

Útočník střílel krátce po půlnoci místního času ve čtvrti v historické části města proslulé bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Podle místní starostky Nan Whaleyové byla policie na místě asi za minutu od prvního výstřelu, protože policisté byli právě poblíž na pochůzce. Za rychlý zákrok pochválil policii i prezident Donald Trump.

"Pokud by nedorazili tak rychle, bylo by mnohem více obětí," uvedla starostka. Podle Whaleyové měl útočník ochrannou výstroj a další zásobníky s náboji. Podle amerických médií střílel poloautomatickou puškou.

Policista Matt Carper uvedl, že střelba měla rychlý průběh, jelikož na místo přispěchali policisté, kteří byli nedaleko na pochůzce. Žádný policista při zákroku zraněn nebyl. Motiv činu nicméně zůstává nejasný, útočník podle policie neměl komplice.

Guvernér Ohia Mike De Wine mezitím nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdiČeské ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi některého z incidentů byl český občan. 

Šlo o teroristický útok? 

Uživatel Clevy Ricch na twitteru označil střelbu v Daytonu za "teroristický útok". Doplnil, že na místě 30 vteřin střílel z útočné pušky běloch oblečený celý v černém. Podobný popis situace se objevil i na dalších twitterových účtech. Na vyšetřování případu se podílí FBI a na pomoc příbuzným obětí vzniklo v Daytonu zvláštní centrum.

Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.

Jiný svědek Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. "Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon… Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek," doplnil.

Střelba v Daytonu, což je město s 140 tisíc obyvateli v jihozápadním Ohiu, se stala několik hodin poté, co mladý útočník v obchodě Walmart v El Pasu v Texasu zastřelil 20 lidí, dalších 26 zranil a byl zadržen policií.

Protesty odpůrců zbrojní lobby

V reakci na obě střelby přišlo před Bílý dům a budovu Kapitolu ve Washingtonu protestovat několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní. Demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách Pete Buttigieg a Beto O'Rourke dnes kritizovali republikánského prezidenta Donalda Trumpa, že protiimigrační politikou přispěl k růstu xenofobie v zemi. 

"Vidíme nárůst zločinů z nenávisti v posledních třech letech, za administrativy, jejíž prezident nazval Mexičany násilníky a zločinci," řekl dnes v rozhovoru se CNN O'Rourke, rodák z El Pasa, kde v sobotu útočník zastřelil 20 lidí v obchodním centru. Policie vyšetřuje jako jeden z možných motivů nenávist k latinoamerickým imigrantům. El Paso leží na hranici s Mexikem a v regionu žije hodně mexických přistěhovalců.

"Nenávist nejen toleruje, ale také ji podporuje," řekl O'Rourke o Trumpovi. Na otázku, zda za střelbu z El Pasa může Trump tím, že podporuje nenávist, odpověděl kladně. Trump střelbu v El Pasu už v sobotu odsoudil a označil ji za hrozný a zbabělý čin. "Neexistují důvody ani výmluvy, které by ospravedlnily zabíjení nevinných lidí," napsal prezident na twitteru.

Ve Washingtonu se po incidentu v El Pasu konala demonstrace za zpřísnění zákonů o držení zbraní. Zorganizovalo ji sdružení Matky požadují činy (Moms Demand Action) a studentské sdružení Students Demand Action. Členové obou organizací na sobě měli podle tradice červená trička a požadovali, aby Senát schválil návrh zákona o přísnějších prověrkách lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Návrh dříve v letošním roce schválila Sněmovna reprezentantů.

Amber Gustafsonová ze sdružení matek uvedla, že byla ve Washingtonu s ostatními kolegy ze sdružení na celostátním setkání skupin žádajících přísnější kontrolu vlastnictví zbraní, když se dozvěděla o střelbě v El Pasu. Spontánně se proto s ostatními rozhodla protestovat před Bílým domem.

Gustafsonová upozornila, že její sdružení pracuje se skupinami na všech úrovních vlády, ale domnívá se, že je zapotřebí problematiku kolem zbraní řešit na federální úrovni.