Guvernér Arturo Núňez, jehož citoval britský zpravodaj The Guardian, se nechal slyšet, že úmrtí nemělo nic společného s vloupáním, ale s Hurtovým povoláním novináře. "Podle všeho přišli, aby jej popravili," řekl po incidentu. Oběť nejen uváděla jeden z televizních programů, ale byla rovněž i ve vedení místní rádiové stanice.

Tragédie se odehrála přesně na den od chvíle, co Mexikem otřásla vražda zmíněného Javiera Valdéze. Několikrát oceněný žurnalista, jenž spravoval týdeník Ríodoce in Culiacán a kromě drogových skandálů se zabýval také státní korupcí, byl tehdy násilím vytažen ze svého auta a usmrcen dvanácti střelnými ranami. Brutalita navíc veřejnost vyděsila i faktem, že se stala za bílého dne.


Jedná se tak o další úder do vazu poté, co v zemi svitla naděje zadržením podezřelého z Valdézovy smrti. Stalo se tak minulý měsíc, přičemž se jednalo spíše o raritu, protože boj s korupcí a vrahy novinářů připomíná v Mexiku boj s větrnými mlýny. "Beztrestnost vrahy motivuje," potvrdil Jan-Albert Hootsen, člen Výboru pro ochranu žurnalistů.

Mexiko dlouhodobě patří k zemím, kde povolání novináře mnohdy znamená ohrožení na životě. Organizace Reportéři bez hranic, která každoročně sestavuje tzv. Index svobody tisku, zařadila severoamerický stát až na 147. pozici ze 180, přesně mezi Bangladéš a Rusko. Nejhůře postavená je v žebříčku komunistická Severní Korea, nejsvobodněji se reportérům pracuje v Norsku a Švédsku. Česká republika je na 34. místě, Slovensko na 27.