"Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane novým šéfem diplomacie. Bude dělat fantastickou práci! Děkuji Rexi Tillersonovi za jeho služby! Novým ředitelem CIA se stane Gina Haspelová, jakožto první žena v této funkci. Gratuluji všem!" řekl Trump na twitteru.

Steve Goldstein, náměstek Rexe Tillersona, dostal padáka poté, co se zmínil o tom, že se ministr zahraničí dozvěděl o svém vyhazovu až ze zprávy na twitteru. Podle Goldsteina navíc Tillerson údajně nezná důvod svého odvolání.

Tillerson oznámil, že svůj úřad předá ještě v úterý svému náměstkovi Johnu Sullivanovi a z funkce oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky. "Vrátím se do soukromého života jako běžný občan, jako hrdý Američan. Jsem pyšný, že jsem měl příležitost sloužit své zemi..Bůh žehnej Americe," řekl Tillerson ve svém projevu před novináři.

Informace o sporech Trumpa s jeho blízkými úředníky a zejména s Tillersonem plnila stránky médií již delší dobu. Trump se v minulosti nikterak netajil svou nespokojeností s Tillersonovým působením na postu šéfa americké diplomacie. Kritici Tillersonovi často vyčítají zejména velmi přátelské vztahy s Ruskem, někdejší ředitel společnosti Exxon Mobil byl totiž mimo jiné odpůrcem sankcí, jež USA uvalily na Rusko po jeho vpádu na ukrajinský Krym.

Již na počátku listopadu Trump pro televizi Fox News mimo jiné uvedl, že neví, zda ministr zahraničí Rex Tillerson vydrží ve vládě do konce volebního období. Podle svých slov totiž nebyl „šťastný z toho, že někteří pracovníci ministerstva nepodporují jeho politiku.“ Šéfovi Bílého domu se například prý nelíbilo, jak Tillerson vystupuje při řešení severokorejské krize.

„Řekl jsem Rexi Tillersonovi, našemu úžasnému ministrovi, že jen ztrácí čas vyjednáváním s „malým rakeťáčkem,“ rýpl si tehdy do šéfa diplomacie na svém twitteru. To navíc nebyl jediný problém, který mezi sebou oba muži měli. Tillerson má naopak podle amerických médií výhrady proti Trumpově nedostatečném odstupu od americké krajní pravice. Odmítl také přistoupit na Trumpem plánované škrty na ministerstvu zahraničí, přičemž jej údajně v soukromém rozhovoru nazval „bláznem.“

Mike Pompeo

Samotný Trump pak mnohé spekulace několikrát vyvracel. V prosinci například napsal: „Média spekulují, že jsem vyhodil Rexe Tillersona nebo že brzy odejde, falešné zprávy! Neodchází, a i když v jistých otázkách spolu nesouhlasíme (já mám poslední slovo), spolupracujeme dobře a Amerika se znovu těší velké úctě.“ Jak je vidět, spolupráce netrvala příliš dlouho.

Mike Pompeo, nynější ředitel CIA je naopak dlouhodobě považován za blízkého spojence Trumpa. Bývalý kongresman z Kansasu například stejně jako Trump nemůže přijít na jméno íránské dohodě, kterou uzavřel Barack Obama, naopak podpořil rozsáhlé monitorování dat ze strany NSA. Také nejslavnějšího whistleblowera současnosti – Edwarda Snowdena – by rád viděl před soudem a chce také zachovat věznici Guantanámo.

Podle amerických médií se tak prezident Donald Trump kromě svých pověstných výroků zapíše do americké historie také lámáním rekordů v tom, jak rychle své úředníky přijímá a posléze vyhazuje. Od svého nástupu do funkce se totiž rozloučil například s poradcem pro národní bezpečnost Michaelem Flynnem, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje FBI. Ten odstoupil po pouhých 24 dnech v úřadu. Posléze jej následoval hlavní stratég Steve Bannon, který odstoupil z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady.

Poté Trump náhle a s okamžitou platností odvolal šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování Jamese Comeyho, údajně kvůli ztrátě důvěry a kvůli chybám při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty Hillary Clintonové. Odešel také například šéf komunikace Sean Spicer a po něm Anthony Scaramucci, který vydržel ve funkci pouhých deset dní, což je historicky nejkratší doba. Naposledy Trumpa opustila jeho dlouholetá šéfka tiskového oddělení Hope Hicksová.