Slavnostního otevření nového velvyslanectví se kromě guatemalského prezidenta Jimmyho Moralese zúčastnil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jedním z hostů středeční ceremonie byl i americký velvyslanec David Friedman.

Netanjahu během oslavy nešetřil na účet Guatemaly chválou za provedení tohoto kroku a poznamenal, že přišel jen dva dny poté, co svou novou ambasádu v Jeruzalémě otevřely Spojené státy.

Izraelský premiér hovořil o tom, že Guatemala byla jednou z prvních zemí, které v roce 1948 uznaly nově vzniklý stát Izrael. Slíbil, že při své příští návštěvě Latinské Ameriky Guatemalu navštíví.

„Těším se, že probereme praktické způsoby, jak můžeme toto přátelství a tuto alianci prohlubovat. Ale dnes, chci jen říct, jak moc jsme potěšeni,“ řekl Netanjahu.

Předchozí guatemalská ambasáda se nacházela ve městě Herzlija, severně od Tel Avivu. Zde má své velvyslanectví i Paraguay, která je, jak připomíná agentura AFP, jediným dalším státem s konkrétními plány na přesun své diplomatické mise do Jeruzaléma. Svou novou ambasádu zde chce otevřít už na konci tohoto měsíce.