Na televizních záběrech zachycujících útok v Damašku bylo vidět ohořelou kostru autobusu. K akci se zatím nikdo nepřihlásil. První zprávy hovořily o 13 mrtvých a třech zraněných. Policejní velitel Husajn Džumaa upřesnil, že jeden člověk zraněním podlehl později, takže se počet mrtvých zvýšil na 14.

Podle stanice Al-Džazíra vybuchly dvě nálože ve chvíli, kdy lidé mířili do práce a děti do škol, třetí bombu armádní pyrotechnici zneškodnili. Autobus byl v tu chvíli u mostu Háfize Asada. Nacházel se pod ním na místě, kam se sjíždějí autobusy a odtud pak vyjíždějí do různých čtvrtí.

Lidé v jihokorejském Soulu sledují start balistické rakety KLDR
KLDR pokračuje v sérii testů. Z ponorky odpálila novou balistickou raketu

Podobné útoky v Damašku v posledních letech nejsou obvyklé od doby, kdy vláda dobyla všechna předměstí metropole ovládaná předtím povstalci. Poslední ničivý útok zažila syrská metropole v březnu 2017, kdy při atentátu spáchaném organizací Islámský stát (IS) přišlo o život 30 lidí.

IS, jehož lidé nyní operují v menších skupinách, letos spáchal na východě Sýrie několik útoků na armádní vozidla. Teroristické útoky jsou v Sýrii občas hlášeny také ze severu země, z oblastí, které ještě armáda nemá pod kontrolou.

Půl milionu obětí

Jednou z nich je severozápadní provincie Idlib. Tam dnes při bombardování, které podnikla syrská armáda, zahynulo podle svědků 11 civilistů, uvádí Reuters. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) má informace o osmi mrtvých, z nichž nejméně pět byli civilisté. Armáda útočila na město Aríhá a zasáhal rušnou čtvrť. Podle SOHR jsou mezi mrtvými dvě děti.

Protest ve Washingtonu proti zákazu potratů.
Texas může nadále zakazovat většinu potratů: Nedělá výjimky ani u znásilnění

Válka v Sýrii začala v roce 2011, vyžádala si téměř téměř půl milionu obětí a miliony lidí vyhnala ze země.

Dnešní útok v Damašku podle Al-Džazíry zpochybňuje tvrzení syrské vlády, podle níž už válka skončila a nastává stabilita, která umožňuje začít s rekonstrukcí a investičními projekty.