Kuvajtská konference potrvá do středy a má přinést dohodu o pomoci při rekonstrukci Iráku po zničujícím konfliktu s militanty, kteří měli v držení téměř třetinu země.

Irák deklaroval vítězství nad Islámským státem v prosinci poté, co dobyl zpět město Ráva, poslední baštu islamistů.

Irácký premiér Hajdar Abádí v lednu řekl, že si obnova vyžádá až 100 miliard dolarů, list The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že se škoda způsobená boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) odhaduje na 45,7 miliardy dolarů (944 miliard korun).

Podle Fattáha z ministerstva plánování bude muset země v nejbližším období vynaložit asi 22 miliard, později pak dalších 66 miliard, přičemž největší investice jsou podle něj nutné do obnovy bydlení.

Egyptské vojenské jednotky. Ilustrační foto
Egyptská armáda na Sinaji údajně zabila 16 džihádistů, tři desítky jich zatkla

„Obnova Iráku je kromě jiného vrátí do země naději. Naděje a stabilita Iráku také pomůže ke stabilitě dalších států v regionu i ve světě, řekl ministr plánování Salmán al-Jumaili.

Do Kuvajtu se sjeli politici, investoři a zástupci nevládních organizací. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od konference očekává, že se podaří dát dohromady peníze pro zajištění návratu iráckých uprchlíků do jejich domovů.

Irák již zveřejnil seznam některých ze 157 projektů, na něž se hledají soukromé finance. Je mezi nimi například obnova letiště v Mosulu a nové investice související s rozvojem dopravy, zemědělství a průmyslu.

Mustafá Hítí, který řídí fond na rekonstrukci Iráku, řekl, že se začalo s plněním rekonstrukčních programů, ale zatím se podařilo k jejich financování získat jenom necelé procento nutných prostředků. "Je poškozeno přes 138 tisíc domů a z nich polovina je zcela zničena," řekl.

Protesty v italské Maceratě
V italské Maceratě se protestovalo proti útokům na domnělé migranty

Rekonstrukce domů, nemocnic, škol, silnic, podniků a telekomunikace pak bude klíčem k vytváření pracovních míst pro mladé lidi. I když se vrátilo podle OSN už 3,3 milionu Iráčanů, mimo domovy jich je stále 2,6 milionu.

Na konferenci dnes mají dostat slovo odborníci a zástupci nevládních organizací a tématem má být humanitární situace v Iráku, úterý bude patřit soukromému sektoru a ve středu by měly jednotlivé účastnické státy ohlásit své příspěvky. Následující dny tak budou velmi důležité.

Jak totiž upozorňuje Lisa Grandeová, humanitární koordinátorka OSN pro Irák, neschopnost pomoci Iráku by mohla vést k obnovení nestability.

„V případě, že mezinárodní společenství nepomůže vládě Iráku stabilizovat oblasti zdevastované válkou, země by mohla být opět ohrožena Daeš (arabský výraz pro IS),“ řekla.

Země se po desetiletí zmítala násilím a nestabilitou. Po americké invazi a svržení diktátora v roce 2003 se stal Irák válečným polem pro různé další soutěžící síly. V zemi propukla nábožensky laděná občanská válka mezi většinovými šíity a sunnity, kteří po pádu Saddáma Husajna přišli o své výsadní postavení v zemi. Boje doprovázely bombové útoky a sebevražedné atentáty, které byly takřka na denním pořádku a během let si vyžádaly tisíce obětí. V roce 2014 se pak velkého území zmocnil Islámský stát, jehož jednotky se podařilo zneškodnit v prosinci loňského roku.

Americký viceprezident za republikány Mike Pence.
Jsme připraveni s KLDR jednat, řekl Pence. Podle odborníků jde o průlom