Záštitu nad slavnostmi ke Dni nezávislosti Izraele převzal prezident Miloš Zeman, akce proběhne ve Španělském sále Pražského hradu. A důvod k ohlédnutí má i sám pan ambasador, který byl do svého úřadu jmenován na jaře minulého roku.

Před měsícem jste dovršil první rok ve funkci velvyslance Státu Izrael v České republice. Můžete už tedy posoudit, do jaké míry odpovídá realita představám, s nimiž jste do této země přijížděl.

Pověřovací listiny jsem předal na Pražském hradě do rukou prezidenta Miloše Zemana dne 15. března 2017. Přátelé mne upozornili, že v dějinách vašeho státu jde o velice neblahé datum. 15. března 1939 obsadila německá vojska české země a o den později vyhlásil Hitler zřízení protektorátu Čechy a Morava.

Zmiňuji se o tom nejen proto, že předávání listin v takové chvíli byl pro mne emotivní zážitek. Chci říci, že mou službu v České republice charakterizuje neustálé prolínání současného s minulým a budoucím. A osobně jsem velmi rád, že tu mohu být.

Dotkli jsme se historie. Izrael je pro mnohé přímo ztělesněním tradice, ale vy ho prezentujete jako moderní zemi.

Těší mě, že se daří tento můj vzkaz tlumočit. Izrael je skutečně zemí budoucnosti, inovace, nových nápadů. Tak se chceme představit světu. Obzvláště hrdí jsme na svou ekonomiku, která hledí kupředu. Ale Izrael, to je samozřejmě také 3000 let dramatických dějinných zvratů. Nedávno jsem poslouchal rozhovor se spisovatelem Amosem Ozem, což je takový náš Karel Čapek. A on prohlásil, že za jeden z nejvýznamnějších momentů 20. století považuje vznik Státu Izrael. Když se zamyslíte, něco na tom je. Národ, jenž se po 2000 letech vrátil do původní vlasti… My tedy na dějiny nezapomínáme, ale zároveň se díváme do budoucna.

Touha přicházet s něčím novým je pro Izraelce typická?

Myslím, že to máme v genech. Ta potřeba v nás byla vždycky, vždyť už přede dvěma tisícovkami let se rabíni ptali svých studentů: „Co nového ses dnes naučil?“ V židovské tradici hraje poznávání důležitou roli. Jde také o to, čelit konvencím, vyvažovat tradice, zkoušet najít jiné cesty. Tak to stojí už ve starých knihách, a je úžasné sledovat, jak v Izraeli i v moderní době pořád něco vzniká, dochází k inovacím, změnám k lepšímu.

Možná to má ještě další důvod: jsme země obklopená nepřáteli. Ze severu nám hrozí Daeš neboli Islámský stát, z Libanonu útočí Hizballáh, z jihu džihádisté, z pásma Gazy nás ostřeluje palestinské radikální hnutí Hammás. Každý den je zkouškou našich schopností, nikdo nám nic nedá zadarmo. Musíme neustále prokazovat, že máme právo na život a že dokážeme být lepší než ostatní.

V předchozích rozhovorech jste zdůrazňoval, že Izraelci milují Prahu. Je to kvůli její historii, nebo se tu cítí lidsky dobře?

Jen v minulém roce navštívilo Prahu 200 tisíc Izraelců. Podle mne si to tu oblíbili z několika důvodů: zaprvé to sem mají blízko a je tu levně. Přímá linka z Tel Avivu do Prahy létá dvakrát denně. Zadruhé: Praha je nádherné město a Čechy jsou překrásná země. Zatřetí: tradiční židovská kultura u vás patří k těm nejzachovalejším a nejzajímavějším v celé Evropě. Začtvrté: Praha je oproti jiným evropským městům bezpečná. Aby ortodoxní Žid s jarmulkou mohl vyrazit ven bez obav, že ho někdo bude inzultovat, to už je bohužel možné snad jen tady.

A jsme tedy spřízněni i po lidské stránce?

Povím vám jednu historku: můj český kamarád jel v Izraeli z města El’ad přes poušť do Tel Avivu. Překročil rychlost, zastavili ho dopraváci a policista povídá: „Ukažte mi doklady. Odkudpak jste? Z České republiky? Tak to jeďte dál.“ V Izraeli opravdu panuje všeobecné mínění, že Češi jsou fajn. V Tel Avivu máme náměstí T. G. Masaryka. V Jeruzalémě Masarykovu ulici. Dokonce jeden kibuc na severu nese Masarykovo jméno.

Lidé vědí, že Tomáš Garrigue Masaryk podpořil ideu samostatného židovského státu. Ti starší si pamatují, že Izrael vyhrál válku za nezávislost s pomocí zbraní a letadel dodaných z Československa, za což vděčíme diplomatickému umu Jana Masaryka. Mladší si zase vzpomenou na návštěvu Václava Havla, který přicestoval do Jeruzaléma v roce 1991 a pronesl tu skvělou řeč. Podporu české vlády cítíme i dnes, dokonce větší než v kterékoliv jiné evropské zemi. Bez nadsázky mohu říci, že Češi jsou našimi nejlepšími přáteli.

A myslíte si, že Češi vědí o Izraeli totéž co vy o nás?

Řekl bych, že toho vědí dost. Kamkoliv zavítám (a já jezdím hodně po městech i po venkově), dostává se mi vřelého přijetí. Hovořím se studenty středních a vysokých škol, snažím se je seznámit se vším, co je zajímá. A co je důležité: nikde nemám pocit, že by lidé reagovali na zástupce Státu Izrael špatně. Občas se objeví hlouček demonstrantů, kteří podporují Palestinu. Když se však podívám z okna, málokdy napočítám víc než pět, šest osob.

Pokud by vás přesto někdo konfrontoval, jste otevřený diskusím na kontroverzní témata?

Ovšem, nevyhýbám se žádné otázce. Nevím, jestli znám na všechno odpověď, ale určitě se snažím věci vysvětlovat a bavit se o nich, ať jsou příjemné, nebo ne.