Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daniel Meron: Jedna z nejznámějších izraelských písní nese název Praha

Jeho Excelence zvláštní a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron má štěstí na výročí. V roce, kdy si samostatný český stát připomíná 100 let od svého založení, se v Praze konají také oslavy 70. výročí vzniku Izraele, jehož idea je pevně spjatá se jmény prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a jeho syna Jana.

22.4.2018 5
SDÍLEJ:

Velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel MeronFoto: Deník/Martin Divíšek

Záštitu nad slavnostmi ke Dni nezávislosti Izraele převzal prezident Miloš Zeman, akce proběhne ve Španělském sále Pražského hradu. A důvod k ohlédnutí má i sám pan ambasador, který byl do svého úřadu jmenován na jaře minulého roku.

Před měsícem jste dovršil první rok ve funkci velvyslance Státu Izrael v České republice. Můžete už tedy posoudit, do jaké míry odpovídá realita představám, s nimiž jste do této země přijížděl.

Pověřovací listiny jsem předal na Pražském hradě do rukou prezidenta Miloše Zemana dne 15. března 2017. Přátelé mne upozornili, že v dějinách vašeho státu jde o velice neblahé datum. 15. března 1939 obsadila německá vojska české země a o den později vyhlásil Hitler zřízení protektorátu Čechy a Morava.

Zmiňuji se o tom nejen proto, že předávání listin v takové chvíli byl pro mne emotivní zážitek. Chci říci, že mou službu v České republice charakterizuje neustálé prolínání současného s minulým a budoucím. A osobně jsem velmi rád, že tu mohu být.

Dotkli jsme se historie. Izrael je pro mnohé přímo ztělesněním tradice, ale vy ho prezentujete jako moderní zemi.

Těší mě, že se daří tento můj vzkaz tlumočit. Izrael je skutečně zemí budoucnosti, inovace, nových nápadů. Tak se chceme představit světu. Obzvláště hrdí jsme na svou ekonomiku, která hledí kupředu. Ale Izrael, to je samozřejmě také 3000 let dramatických dějinných zvratů. Nedávno jsem poslouchal rozhovor se spisovatelem Amosem Ozem, což je takový náš Karel Čapek. A on prohlásil, že za jeden z nejvýznamnějších momentů 20. století považuje vznik Státu Izrael. Když se zamyslíte, něco na tom je. Národ, jenž se po 2000 letech vrátil do původní vlasti… My tedy na dějiny nezapomínáme, ale zároveň se díváme do budoucna.

Touha přicházet s něčím novým je pro Izraelce typická?

Myslím, že to máme v genech. Ta potřeba v nás byla vždycky, vždyť už přede dvěma tisícovkami let se rabíni ptali svých studentů: „Co nového ses dnes naučil?“ V židovské tradici hraje poznávání důležitou roli. Jde také o to, čelit konvencím, vyvažovat tradice, zkoušet najít jiné cesty. Tak to stojí už ve starých knihách, a je úžasné sledovat, jak v Izraeli i v moderní době pořád něco vzniká, dochází k inovacím, změnám k lepšímu.

Možná to má ještě další důvod: jsme země obklopená nepřáteli. Ze severu nám hrozí Daeš neboli Islámský stát, z Libanonu útočí Hizballáh, z jihu džihádisté, z pásma Gazy nás ostřeluje palestinské radikální hnutí Hammás. Každý den je zkouškou našich schopností, nikdo nám nic nedá zadarmo. Musíme neustále prokazovat, že máme právo na život a že dokážeme být lepší než ostatní.

V předchozích rozhovorech jste zdůrazňoval, že Izraelci milují Prahu. Je to kvůli její historii, nebo se tu cítí lidsky dobře?

Jen v minulém roce navštívilo Prahu 200 tisíc Izraelců. Podle mne si to tu oblíbili z několika důvodů: zaprvé to sem mají blízko a je tu levně. Přímá linka z Tel Avivu do Prahy létá dvakrát denně. Zadruhé: Praha je nádherné město a Čechy jsou překrásná země. Zatřetí: tradiční židovská kultura u vás patří k těm nejzachovalejším a nejzajímavějším v celé Evropě. Začtvrté: Praha je oproti jiným evropským městům bezpečná. Aby ortodoxní Žid s jarmulkou mohl vyrazit ven bez obav, že ho někdo bude inzultovat, to už je bohužel možné snad jen tady.

A jsme tedy spřízněni i po lidské stránce?

Povím vám jednu historku: můj český kamarád jel v Izraeli z města El’ad přes poušť do Tel Avivu. Překročil rychlost, zastavili ho dopraváci a policista povídá: „Ukažte mi doklady. Odkudpak jste? Z České republiky? Tak to jeďte dál.“ V Izraeli opravdu panuje všeobecné mínění, že Češi jsou fajn. V Tel Avivu máme náměstí T. G. Masaryka. V Jeruzalémě Masarykovu ulici. Dokonce jeden kibuc na severu nese Masarykovo jméno.

Lidé vědí, že Tomáš Garrigue Masaryk podpořil ideu samostatného židovského státu. Ti starší si pamatují, že Izrael vyhrál válku za nezávislost s pomocí zbraní a letadel dodaných z Československa, za což vděčíme diplomatickému umu Jana Masaryka. Mladší si zase vzpomenou na návštěvu Václava Havla, který přicestoval do Jeruzaléma v roce 1991 a pronesl tu skvělou řeč. Podporu české vlády cítíme i dnes, dokonce větší než v kterékoliv jiné evropské zemi. Bez nadsázky mohu říci, že Češi jsou našimi nejlepšími přáteli.

A myslíte si, že Češi vědí o Izraeli totéž co vy o nás?

Řekl bych, že toho vědí dost. Kamkoliv zavítám (a já jezdím hodně po městech i po venkově), dostává se mi vřelého přijetí. Hovořím se studenty středních a vysokých škol, snažím se je seznámit se vším, co je zajímá. A co je důležité: nikde nemám pocit, že by lidé reagovali na zástupce Státu Izrael špatně. Občas se objeví hlouček demonstrantů, kteří podporují Palestinu. Když se však podívám z okna, málokdy napočítám víc než pět, šest osob.

Pokud by vás přesto někdo konfrontoval, jste otevřený diskusím na kontroverzní témata?

Ovšem, nevyhýbám se žádné otázce. Nevím, jestli znám na všechno odpověď, ale určitě se snažím věci vysvětlovat a bavit se o nich, ať jsou příjemné, nebo ne.

PŘEDCHOZÍ
1/4
DALŠÍ

Autor: Michal Bystrov

Místo události:
22.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ/-KA NC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBRÁBĚČ/-KA NC STROJŮ, - Požadujeme: vyučení nebo praxi v oboru strojírenství, znalost práce na NC strojích výhodou, - znalost měřidel - posuvka, mikrometr, čtení výkresů, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoba Maryšková Renata, tel. 495 778 130, e-mail: renata.maryskova@almet.cz. Pracoviště: Almet, a. s. [1], Ležáky, č.p. 668, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Renata Maryšková, +420 495 778 130.

Obchod - Obsluha čerpací stanice MOL 18 000 Kč

Přijmu zaměstnance na čerpací stanici MOL Strakonická 3, Praha 5, na ČS MOL Modřanská ul., Praha 4 a na ČS MOL Svatoplukova ul. Praha 2. Práce na dvě směny, krátký dlouhý týden. Plat cca 16 - 18.000 Kč čistého plus stravenky. Pohovory v pracovní dny denně 11 - 13 hod. na čerpací stanici nebo na ČS MOL Strakonická

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 16 760 Kč

Specialisté v oblasti statistiky referent/ka oddělení justiční analýzy a statistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Podílení na zajišťování sběru dat do datové základny a na vytváření metodik výkazů a statistických listů soudů a státních zastupitelství. Provádění kontroly správnosti vyplňování statistických listů. Zpracování a prezentování údajů dle požadavků příslušných útvarů ministerstva na statistiku a výkaznictví soudů a státních zastupitelství. Zpracování a poskytování statistických údajů o činnosti soudů a státních zastupitelství pro potřeby resortu, orgánů státní správy, vědeckých pracovišť a veřejnosti.. Pracoviště: Ministerstvo spravedlnosti, Vyšehradská, č.p. 424, 128 00 Praha 28. Informace: Jana Krpálková, .


Podomní prodej. Ilustrační foto.
8

Duel Deníku: Pomůže omezení podomního prodeje v boji s energošmejdy?

Protesty proti zákazu potratů v Irsku
AKTUALIZOVÁNO
6 5

Irské ženy dosáhly svého. Pro povolení potratů hlasovaly dvě třetiny voličů

Cestovatelé Michal a Martin: Budeme první, co do Moskvy přijedou na pionýrech

/ROZHOVOR/ Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Týdenní zkrat: Kdo tady umí počítat?

Pošťáci sice už dávno dvakrát nezazvoní, za to si s chutí na nás zazvoní kontroloři. Jsme nemocný národ, v němž o podvodníky není nouze. A nemusejí mít ani bílé límečky.  

Rekord: Na den otevřených dveří letecké základny dorazilo přes 30 tisíc lidí

Počasí jako na objednávku, rekordní účast či ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová s dítětem v náručí. To vše charakterizuje letošní Den otevřených dveří na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Uskutečnil se v sobotu 26. května.

Od mateřinky po střední. Škola pro autisty se rozroste, nabídne dvojnásobek míst

Vzdělání pro autistické děti od mateřinky po střední školu nabídne v nejbližších letech základní škola v brněnské Štolcově ulici. Střední a mateřskou školu vybudují v Hapalově. Za dvě sta milionů korun tam opraví budovu bývalé školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT