O Dankovi hlasovalo 90 poslanců a z 88 platných lístků bylo 61 pro odvolání předsedy parlamentu. Proti hlasovalo 26 a opozice potřebovala 76 hlasů.

Novináři před časem zjistili, že je jeho rigorózní práce v podstatě opsaná z pěti knih. Hned po úvodu je v ní zkopírováno první dvacet stran z české publikace Základy správní vědy autora Dušana Hendrycha. Slovenský Denník N upozornil mimo jiné také na to, že v závěru práce úplně chybí seznam použité literatury.

Politik ale argumentuje tím, že jeho rigorózní práce není vědecké dílo a takové ambice ani neměl.

Druhý pokus o odvolání

Vládní Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica oznámil už před hlasováním, že za šéfem parlamentu stojí. Většina poslanců se tak hlasování neúčastnila. Hlasování se neúčastnil ani nejmenší koaliční partner strana Most-Híd, která svou neúčast oznámila několik hodin před začátkem.

Opozice se snažila kvůli této kauze šéfa parlamentu už jednou v listopadu odvolat. Poslanci ale neschválili program mimořádné schůze. Opozice se ale pustila do druhého pokusu a znovu nasbírala podpisy.

„To, že Andrej Danko vykrádá cizí texty, že se chválí titulem, který mu zjevně nepatří, je v civilizovaném světě velká hanba,“ podotýká předseda opoziční strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Výzva k Dankově Demisi zazněla také minulý týden na poslední demonstraci Za slušné Slovensko. Danko se ale odvolává na odbornou komisi, která má rozhodnout, jestli je jeho práce z banskobystrické univerzity plagiát.