Přitom před čtvrt stoletím, v roce 1992, to bylo jen 367 lidí, jejichž narozeninová cifra byla trojmístná. Dánové si tuto skutečnost připomínají v souvislosti s tamním populárním televizním seriálem Matador, který vysílala stanice DR už v 70. letech. Jeho autorka Lise Nørgaardová se totiž bájné stovky dožila před dvěma týdny. V souvislosti s kulatým výročím autorky se jako připomenutí jejích narozenin seriál znovu vysílá. Samotná autorka poskytla řadu vzpomínkových rozhovorů.

Zdroj: Youtube

Co je příčinou toho, že v Dánsku přibývá seniorů dožívajících se sta a více let? Kaare Christensenová, vedoucí Centra vědeckého výzkumu na univerzitě v jižním Dánsku uvádí, že se zlepšilo pracovní prostředí, zdravotní péče, která usnadňuje život seniorů. Počet stoletých Dánů se podle ní bude stále zvyšovat. K lepšímu duševnímu zdraví podle ní přispívá i výpočetní technika, její osvojování udržuje dánské seniory v dobré mentální kondici. Protože jsou nuceni držet krok s novinkami a musejí se i ve vysokém věku stále vzdělávat.

Současná průměrná délka života dánských žen je 82,2 roku a muži se v Dánsku dožívají v průměru 78,8 roku. I když stoletých v dánském království přibývá, je v Evropě pořád ještě dost zemí, které jsou na tom v průměrném věku lépe než Dánové, kteří jsou často považováni za nejspokojenější obyvatele na světě. Průměrný věk Španělů dosahoval loni 83,3 roku, druzí Italové byl pozadu jen o desetinu roku.

Střední délka života v České republice je 78,9 roku. Muži se u nás dožívají kolem 76 let, ženy o šest roků víc. Počet stoletých obyvatel Česka byl v roce 2016 přes 580. V porovnání s Dánskem je to na celkový počet obyvatel ale mnohem méně. Dánů je asi 5,7 milionu, Čechů o pět milionů více.