Rozhodnutí o umístění cizinců na ostrov Lindholm je výsledkem kompromisní dohody vlády s protiimigrační Dánské lidové strany, které bylo dosaženo při jednání o rozpočtu pro rok 2019. Podle ní budou na ostrově od roku 2021 umísťování migranti, kteří nemají povolení pobývat v Dánsku, ale zároveň nemohou být deportováni.

Dánská lidová strana toto rozhodnutí přivítala. Následně na svém twitterovém účtu zveřejnila animované video, které zobrazuje loď vezoucí muže tmavé pleti oblečeného v tradičním muslimském oděvu na opuštěný ostrov, kde je dotyčný vysazen.

Násilí v saském Chemnitzu.
Německé policii uniká téměř 500 extremistů. Navzdory platným zatykačům

„Neexistuje žádný důvod pro to, aby zahraniční zločinci zůstávali v Dánsku. Pokud se jich nemůžeme zbavit, přesuneme je na ostrov Lindholm. Během nočních hodin se budou muset zdržovat v tamním novém deportačním středisku pod policejním dozorem. Skvělé!“ napsal mluvčí strany podle britského deníku The Telegraph.

Opozice rozhodnutí kritizovala

Dánský ministr financí Kristian Jensen zdůraznil, že cizinci nebudou na ostrově vězněni. „Na ostrov bude jezdit trajekt, který ovšem nebude fungovat 24 hodin denně. Noci budou muset cizinci strávit v deportačním centru. Tímto způsobem je budeme moci lépe kontrolovat,“ řekl Jensen dánské agentuře Ritzau.

Rozhodnutí ostře kritizovali opoziční politici. „Zelená vláda, kterou bych chtěl vést, by nikdy nenutila lidi jít na pustý ostrov. Nelidští politici vytvářejí zcela odlišné Dánsko, než je Dánsko, které miluji,“ napsal na twitteru předseda ekologické Alternativní strany Uffe Elbæk.

Podle listu The Telegraph je takřka 87 procent obyvatel země dánského původu. V posledních letech se ale v Dánsku prudce zvýšil podíl uprchlíků ze zemí jako jsou Afghánistán či Sýrie. Již nyní v zemi existují dvě věznice pro neúspěšné žadatele o azyl - Kærshovedgård a Sjælsmark. Ostrov Lindholm byl dosud veřejnosti nepřístupný, přičemž byl využíván pro výzkum virů.

Severokorejská moderátorka Ri Čchun-hi
Dáma v růžovém zmizela ze severokorejských obrazovek. Nahradí ji mladší verzí