Letos o Velikonocích však Joachim představil na zámku Marselisborg své matce, královně Margrethe II., svou novou lásku, jednatřicetiletou Marii Cavalierovou z Francie. Královnin manžel princ Henrik dánským médiím schůzku královny s Marií potvrdil. Podle tisku je její setkání s přítelkyní druhorozeného syna určitou formou oficiálního "požehnání" vztahu, a tedy i budoucímu svazku.

Joachimova první žena, dvaačtyřicetiletá Alexandra, se znovu provdala už začátkem března za televizního technika Martina Jörgensena. Tím přišla o titul princezny (kněžny) a zůstal jí jen o stupeň nižší titul hraběnky z Frederiksborgu. To je zámek, v němž s Joachimem žili jako manželé a který po rozvodu zůstal v jejím vlastnictví.

Joachimův starší bratr, osmatřicetiletý následník trůnu princ Frederik, je ženatý s pětatřicetiletou Australankou Mary Donaldsonovou. Ta je nyní oficiálně označována jako princezna Mary. Pokud se Joachim s Marií skutečně ožení, bude mít dánská monarchie jednu princeznu Mary a jednu princeznu Marii.