V těchto dnech si jeden z baltských ostrovů, dánský Bornholm, připomíná výročí sovětské okupace, k níž došlo v prvních květnových dnech na konci druhé světové války. Šest set kilometrů čtverečních velký ostrov s dnes asi 43 tisíci obyvatel ve středním Baltu totiž Sověti rok okupovali.

V rozporu s dohodami velmocí protihitlerovské koalice, které stanovily, že Bornholm podobně jako celé Dánsko budou osvobozovat britské jednotky, ho J. V. Stalin nařídil obsadit. Na ostrově bylo asi 12 tisíc německých vojáků, kteří byli připraveni vzdát se Britům, ale nechtěli se dostal do sovětského zajetí.

Dánský ostrov sověti vybombardovali

Aby sověti donutili německé jednotky ke kapitulaci ještě před příchodem Britů, začali Bornholm kobercově bombardovat. Nejvíce utrpěla města Rønne a Nexø. V Nexø bylo z devíti stovek domů sovětským bombardováním 7. a 8. května 1945 zničeno nebo poškozeno 850. Na kašně uprostřed města je dodnes nápis: „Nexø královské město 1346, vypáleno Lüubeckými 1510, vydrancováno Švédy 1645, rozšíření přístavu 1879, bombardováno Rusy 1945, kašna darována bankou 1946.“

Německá posádku brutální sovětský útok donutil k rychlé kapitulaci a 12 tisíc zajatých Němců putovalo na otrocké práce do SSSR.

Sověti, kteří uskutečnili po vybombardování bornholmských měst na ostrově výsadek, na ostrově zůstali celý rok. Situace v době sovětské okupace byla na ostrově katastrofální. Švédsko zuboženému ostrovu věnovalo na 300 dřevěných domů, aby obyvatelé sověty vybombardovaných měst měli kde bydlet. Pobyt sovětských vojsk připomíná dodnes i hřbitov s desítkami hrobů sovětských vojáků. Ti však nepadli při osvobozování ostrova, ale zemřeli na epidemie nakažlivých chorob, které sověti na ostrov zavlekli.

Podle historiků uvažoval stalinský Sovětský svaz o tom, že by ostrov anektoval a připojil k Sovětskému svazu, podobně jako to udělal v případě asi poloviny Východního Pruska, dnes ruské Kaliningradské oblasti. Z Bornholmu bylo totiž možné poměrně lehce kontrolovat všechny hlavní přepravní trasy na Baltu.

Na Bornholmu se mohou rozmístit Američané

I po stažení Sovětů z ostrova zůstal Bornholm v hledáčcích sovětské armády. Protože na ostrově byla umístěna na desítky metrů vysoké věži aparatura umožňující odposlouchávat sovětskou komunikaci na Baltu, ale například i v Polsku a NDR, byl ostrov na seznamu míst, které měly být v případě války zničeny prvním raketovým útokem SSSR.

V roce 1953 na ostrově, který je vzdálen jen několik hodin plavby od polského pobřeží, přistál dokonce polský MiG. Nejednalo se však o útok, ale o jeden z mála případů, kdy se letci z komunistické země podařilo tímto způsobem emigrovat.

Po ruské okupaci ukrajinského Krymu a rozpoutání války na Donbase rozhodla dánská vláda o výstavbě nové vojenské základny na Bornholmu monitorující ruskou vojenskou komunikaci v oblasti Baltu.

Nyní se však Dánsko obává, že by se Rusko mohlo pokusit sovětskou okupaci zopakovat. Proto uzavřelo s USA v dubnu dohodu, která umožňuje americké armádě, aby se v případě ohrožení ostrova na Bornholmu rozmístily jednotky USA. Dánské letectvo výrazně zvýšilo hlídkování svých stíhaček nad Bornholmem, jehož vzdušný prostor ruské letectvo v minulých týdnech několikrát demonstrativně narušilo.