Ve Španělsku začínají neoficiálně Vánoce už dnes, a to tradiční vánoční loterií El Gordo (Tlouštík). Vítězná čísla losují v přímém přenosu, který sleduje skoro celá země, žáci madridské školy svatého Ildefonsa. Ti pak také výsledek zazpívají. Když Španěl slyší v rádiu tuto "písničku", řekne si: "Vánoce už jsou tady."

Čtěte také: Šlechtic Děpold Czernin: Vizi o Ježíškovi zbořil u lidí minulý režim

Na Štědrý den, tedy 24. prosince, se Španělé sejdou u jednoho stolu s celou rodinou a hodují a slaví až do časných ranních hodin. Následující den, zvaný v Česku Boží hod vánoční, pak děti rozbalují dárky, které jim v noci kdosi přinesl. Mnohde je to Papá Noël či Santa Claus, některé regiony ale mají své tradice.

Vánoční speciál Deníku najdete ZDE!

Například v Baskicku nosí vánoční dárky takzvaný Olentzero, tedy uhlíř, který přichází z hor pozdě v noci 24. prosince a nechává hodným dětem hračky a zlobivým dětem uhlí.

V Katalánsku přináší dárky a sladkosti dětem postavička zvaná Tió de Nadal. Je to vlastně dřevěné polínko, jemuž se přimaluje obličej, nasadí červená čepička a přikryje se dekou. Od 8. prosince (svátku Neposkvrněné početí Panny Marie) ho lidé mají v pokoji, kde ho každý večer "krmí" a na Štědrý večer, či den poté, mu děti zazpívají, aby jim dárky "vykakalo".

V řadě evropských zemí převzali lidé z USA Santa Clause, který v noci na 25. prosince přiletí na saních a komínem do domu přináší dárky, které dává dětem do punčochy.

Čtěte také: Nejhorší dárky: tablety na hubnutí či žehlicí prkno

Obdobou českého Ježíška je v některých zemích Latinské Ameriky Niňo Jesús a v Německu a Rakousku Christkind. V některých domácnostech v Německu ale chodí Weihnachtsmann. Ruské děti se těší na Silvestra, kdy jim dárky nosí Děda Mráz.

Ve Španělsku, Portugalsku, Latinské Americe či na Filipínách dostávají děti dárky, většinou sladkosti, také od Tří králů, tedy 6. ledna. Rovněž v Itálii nemohou děti dospat ráno 6. ledna, kdy ty hodné z nich najdou sladkosti a ty zlobivé uhlí od čarodějnice Befany, která přiletěla v noci na koštěti.