Útok se odehrál za chladného odpoledne 13. ledna 2021 v okresu Rapides. Policie poslala informátorku se skrytou kamerou do domu drogového dealera Antonia D. Jonese, známého pod přezdívkou Mississippi. Tam měla žena v utajení nakoupit pervitin a pomoci policistům recidivistu usvědčit, informovala agentura AP.

Dovážka jídla kurýrem společnosti Grubhub v newyorských ulicích.
Znásilnil ji a držel v bytě. Žena si zachránila život objednávkou jídla

Přestože šlo o policistům dobře známého kriminálníka, informátorku do doupěte poslali samotnou, a prakticky bez přímé policejní podpory. Přestože měla na sobě mikrofon i skrytou kameru, technologie neumožňovala přímý přenos, a strážci zákona ji tak nesledovali v reálném čase. Když dealer ženu ve svém domě napadl, nikdo její výkřiky a prosby neslyšel.

Její křik nikdo neslyšel

Podle místních médií muž ženu dvakrát znásilnil, donutil ji k orálnímu sexu a vyhrožoval jí, že díky němu skončí v nemocnici. Místní úředník, který pod podmínkou anonymity hovořil s reportéry deníku Independent, uvedl, že záznam ze skryté kamery byl jedním z nejhorších zobrazení sexuálního násilí, které kdy viděl. „Pouze zvuk toho činu stačí, aby se vám obrátil žaludek. Je tam slyšet žena, která je sexuálně napadena, po celou dobu pláče a naříká,“ popsal.

Podle agentury AP útočník dokonce brutální čin krátce přerušil, aby provedl jiný drogový obchod, a teprve poté v útoku pokračoval. Není jasné, jak dlouho ženino utrpení trvalo, nakonec ji však útočník nechal odejít a informátorka poté informovala policii.

Policisté po dobu tajné operace sice vyčkávali v blízkosti domu, o napadení ženy však neměli tušení. Důstojníci podle šerifa Marka Wooda získali pocit, že je v bezpečí, protože po ní do budovy vstoupila ještě další osoba. „Situace v domě byla monitorována, ale ne přímo tam, kde k útoku došlo,“ řekl agentuře AP šerif.

Znásilněna pod dohledem policie

Na úřad místního šerifa se po zveřejnění případu okamžitě snesla vlna rozhořčení a veřejnost si kladla otázku, proč oběť policie nesledovala v reálném čase. Šerif incident označil za výsledek své vlastní nezkušenosti, protože byl v té době ve funkci pouhých šest měsíců. Jinak však úřad kritiku odmítá. Důstojníky, kteří měli akci na starosti, prý nenapadlo, že by k takovému útoku mohlo dojít.

Třiadvacetiletá Hellen Wendy Nyabutová tragicky utonula při plavání v motelovém bazénu. Její rodina nyní prosí o pomoc kvůli převozu těla zpět do rodné Keni
Když ji otec viděl, plakal. Dívka utonula v bazénu, její smrt se vysílala online

Že se brutální napadení odehrálo prakticky před očima nic netušících policistů, šerif vysvětluje také tím, že tehdy úřad neměl přístup k nejmodernějším technologiím. Místní oddělení podle něj od loňského incidentu změnilo způsob provádění podobných akcí a pořídilo nejmodernější přístroje. Jak však podotýká AP, taková technologie je policistům k dispozici už léta.

Dealer Jones byl po útoku zatčen a obviněn ze znásilnění druhého stupně, neoprávněného věznění a distribuce pervitinu. Soud je naplánován na polovinu října.

Co policisté ženě, která je závislá na narkotikách, slíbili za její spolupráci při inscenovaném obchodu, není jasné. Případ je však o to více znepokojující vzhledem k faktu, že ji pouhý měsíc po strašlivém útoku policie zatkla za držení drog.

Byla závislá, vždy jsme to tak dělali, reaguje policie

Policie se po vlně kritiky brání, že podobný postup je v těchto operacích běžný. „Vždy jsme to dělali tímto způsobem. Byla závislá a použili jsme ji jako informátorku, jako jsme to udělali už milionkrát. Když se ohlédneme zpět, je snadné se ptát: ‚Co kdyby?‘“ hájil jednání lousianské policie bývalý poručík Mark Parker.

Incident podle deníku Independent dosud nevedl k žádným vnitřním kontrolám. Podle státního zástupce okresu Rapides Phillipa Terrella k policejnímu pochybení nedošlo. „V mém spise není žádný náznak, že by orgány činné v trestním řízení v případu udělaly něco špatného,“ řekl.

Právní zástupce oběti Harold Murry agentuře AP sdělil, že záznam z napadení byl pro něj naprosto šokující. „Ano, má klientka má problém s drogami a já netuším, jestli svou závislost dokáže porazit. Ale je bizarní, když z vás policisté udělají informátora a schválně kvůli tomu udržují váš problém s drogami, a pak vás za ten samý problém zatknou,“ okomentoval.

Předáci na jedno použití

Také podle profesorky práva na Harvardské univerzitě a přední expertky na informátory Alexandry Natapoffové policie se svými pomocníky z řad civilistů často zachází jako s předáky na jedno použití. A imunita, která ve většině případů chrání policisty před žalobou za porušení práv těchto lidí, většinou vylučuje jakýkoli postih.

„V rámci zdravého rozumu a lidskosti by policie měla přijmout jasná opatření na ochranu svých informátorů. Přesto neexistuje zákon, který by je k tomu přinutil,“ upozornila odbornice.

Hinduistické ženy v Indii jsou často pronásledovány muži.
Otřesný případ. Muž upálil zaživa hinduistickou dívku, byl jí posedlý

Celá operace je podle ní otřesným projevem neschopnosti, která vyústila ve znásilnění nevinné ženy za policejního dohledu. „Zapojení policisté mezitím urážlivě krčí rameny a házejí vinu na závislost oběti. O jejím traumatu hovoří jen jako o menší chybě, ze které se mohou v budoucnu alespoň poučit a dělat věci lépe,“ nechápe Natapoffová.

Nejde přitom o jediný podobný případ, který v poslední době znepokojil americké občany. Minulý měsíc zvukový záznam usvědčil policisty z New Orleans, že vědomě ignorovali telefonát ženy na linku 911, v němž nahlásila probíhající znásilnění. Hlídka se přitom nacházela pouhý blok od incidentu, a mohla mu v případě včasného zásahu zabránit.