"Debata byla spíše o tom, že my se smíříme s tím, že přicházejí ti ilegální migranti a že se mají redistribuovat ty lodě, což je samozřejmě další pozvánka pro ty pašeráky," komentoval včerejší jednání Babiš.

Podle něj se tím diskuze vrátila zpět tam, kde byla před několika lety, kdy mezi jednotlivými zeměmi panovaly ostré rozpory v názoru na přijímání migrantů.

Přerozdělování prosazuje například italský premiér Giuseppe Conte, jelikož se Itálie potýká s velkým množstvím imigrantů a snaží se tak své zemi přetížené běženci pomoci.

Neútočte na sebe

Šéf Evropské rady Donald Tusk na včerejším jednání přítomné vyzval, aby přestali tímto žhavým tématem na sebe vzájemně útočit, jelikož tím sami výrazně promlouvaji do voličských preferencí.

Podle Babiše byla ale přínosná debata o potřebě investovat do regionů severní Afriky, kudy přistěhovalci do Evropy přicházejí.

"Padla tam skvělá myšlenka na summit s africkými státy. Mluvilo se o tom, že je potřeba ocenit, jak funguje Egypt z hlediska zadržování ilegální migrace," uvedl Babiš s tím, že je potřeba konkrétněji řešit boj proti pašerákům lidí z Afriky.

Český premiér nechce ale posilovat unijní pohraniční stráž Frontex, která střeží mořskou hranici Evropy. EU chce navýšit počet jejích příslušníků ze stovek na 10 tisíc do roku 2020, to ale Babiš nezpochybňuje. Chce vysvětlit, jak by Frontex konkrétně fungoval ve spolupráci s jednotlivými státy. 

Před středeční neformální večeří představitelů zemí EU, na které bude migrace jedním z hlavních témat, chce Andrej Babiš o společném postupu jednat s lídry zbývajících členů visegrádské skupiny, tedy Maďarska, Polska a Slovenska.