Kdyby znali v Americe naši televizní hvězdičku, možná by ji v prezidentských duelech začali používat. První historický souboj o Bílý dům v podání ženy a muže přináší totiž zcela nové rozměry v argumentaci a chování aktérů. Začínají se probírat témata, při kterých by rodiče mohli dětem zakrývat uši nebo vypínat televizory.

Oba soupeři si tentokrát, na rozdíl od prvního televizního souboje, ani nepodali ruce. „Debata se dostala na nízkou úroveň, dominovaly útoky a hrubosti," napsal list The Washington Post.

Republikánský kandidát Donald Trump hned na úvod druhé debaty se svou demokratickou soupeřkou Hillary Clintonovou odmítl, že by líbal či osahával ženy bez jejich svolení. Reagoval tak na videozáznam z roku 2005, na němž se chlubil, že mu ženy podobné chování tolerují, protože je slavný. Trump zdůraznil, že chová k ženám hlubokou úctu. Účinek nahrávek zmírňoval tím, že prý není na svá slova hrdý, ale považuje je jen za neškodné řeči. „Bylo to plácání jak ve školní šatně. Omluvil jsem se své rodině a americkému lidu."

Monika Lewinská, nesmrtelné téma

A neopomněl zaútočit v obdobném duchu. Byl to podle něho naopak manžel Hillary, americký exprezident Bill Clinton, který „ženy zneužíval". Prohlásil, že Clinton se k ženám choval mnohem hůř. „U mne to jsou slova, u něj činy," řekl Trump. Poukázal přitom na známou intimní aféru Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou v Oválné pracovně Bílého domu z roku 1998, která málem stála Billa Clintona post hlavy státu, a na několik dalších případů.

Clintonová uvedla, že internetově šířený videozáznam ukazuje, co si Trump o ženách skutečně myslí a co jim dělá. Videonahrávka přesně ukazuje, kdo Trump je, konstatovala Clintonová. Je to člověk, který ženy napadá a ztrapňuje, dodala. Zmínka o Trumpových sexuálních výrocích může výrazně ovlivnit rozhodování amerických voliček.

Vzruch v obou táborech vyvolalo i prohlášení republikánského kandidáta označující Hillary Clintonovou za „ďábla". Podle agentury AP to je pod úrovní prezidentských diskusí, shodují se v obou táborech.

Trump totiž v televizní diskusi řekl, že vermontský senátor Bernie Sanders, poražený protikandidát Clintonové v primárkách, který později její kandidaturu podpořil, se „upsal ďáblu". Tedy Hillary.

Také pohrůžku vězením, kam prý uvrhne Clintonovou kvůli její aféře se soukromým mailovým serverem, označila agentura AP za „bezprecedentní porušení amerických politických zvyklostí". Trump doslova řekl: „Když vyhraju, pověřím svého ministra spravedlnosti, aby ustavil zvláštního prokurátora pro vyšetření vaší situace, protože jsme dosud nikdy nebyli svědky tolika lží, tolika podvodů. Nic takového tady nikdy nebylo a čeká vás zvláštní prokurátor."

Hamletovská otázka. Vyměnit? Nevyměnit?

Pikantní je, že výroky Donalda Trumpa vyvolávají široké odsouzení nejen u demokratů, ale také v jeho vlastní straně. Republikáni začali diskutovat o tom, jestli je možné Trumpa ještě za někoho vyměnit, nebo jestli je kandidát už nevyměnitelný. Názory právníků připouštějí obě možnosti.

Za vítěze nedělní debaty prezidentských kandidátů v St. Louis označil průzkum televizní stanice CNN demokratku Hillary Clintonovou. Nad svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem dominovala podle názoru 57 procent dotázaných, Trumpa podle průzkumu za vítěze označilo jen 34 procent diváků. Zbytek nemá vyhraněný názor. V minulé debatě získala podle informací ČTK Clintonová ještě o 5 procent víc.

Pavel Hrabica