Už od zítřka začnou podle stanice BBC do schránek chodit hlasovací lístky zhruba 
700 tisícům Skotů, kteří se rozhodli hlasovat poštou.
Poslední televizní debata lídrů obou táborů přinesla vítězství šéfovi skotské vlády Alexi Salmondovi, který prosazuje odtržení od Velké Británie. Salmond zostra zaútočil na bývalého britského ministra financí Alistaira Darlinga a obvinil ho především z úzkých vazeb na britské konzervativce premiéra Davida Camerona, jejichž reformy prý uvrhly část Skotů do větší chudoby.

Vítězství Salmondovi ve střetnutí přisoudilo podle bleskového průzkumu agentury ICM pro deník The Guardian 71 procent dotázaných potenciálních skotských voličů.

A mezi nimi bylo 98 procent stoupenců nezávislosti a 41 procent zastánců unie 
s Anglií. Podle téhož průzkumu mají ale i přes to stále těsnou převahu stoupenci setrvání Skotska v Británii.

Darlingovi se tak podle britského listu namísto průlomu 
v názorech na skotskou nezávislost podařilo spíš jen o něco více vyhranit oba tábory.

Co s měnou?

Při odečtení stále nerozhodnutých voličů počet stoupenců nezávislosti sice stoupl z 44 na 45 procent, ale zvýšil se i u zastánců setrvání v Británii, a to z 46 na 47 procent, upozornil list The Guardian. Nicméně ještě donedávna byl náskok stoupenců jednotné Británie mnohem vyšší.

Největší pozornost byla věnována zásadní otázce, co bude Skotsko dělat, když Británie nebude chtít zůstat u jednotné měny.

„Samozřejmě budeme moci používat libru. Budeme moci používat rubl, dolar nebo jen. Cokoliv budeme chtít," připustil dnes Darling s tím, že samostatné Skotsko ale nebude s to splácet své závazky a nikdo mu nebude chtít půjčovat. Podle něj by země byla příliš závislá pouze na mořské těžbě ropy a plynu, což se dlouhodobě nemusí vyplatit. Dodal, že při stárnoucí skotské populaci je pro ni výhodné rozložit sociální náklady na celou Británii.

Jeho oponent se však poznámky mezi řečí chytil. „Pamatujte si, co jste dnes v noci slyšeli. Nemohou nám zabránit v používání libry. Nejdůležitější odhalení této debaty," reagoval Salmond, který tvrdil, že má v záloze hned „tři plány B".

Skotský premiér také míní, že Londýn společnou měnu bude chtít zachovat především proto, že v opačném případě by centrální bance zůstaly společné dluhy.