Delta mutace koronaviru se aktuálně šíří hlavně Spojenými státy, ale potvrzena už byla také v jiných zemích včetně České republiky. Prestižní americký deník The Washington Post zveřejnil znepokojující dokument CDC, podle nějž infikovaná osoba nakazí v průměru až devět dalších lidí. A to bez ohledu na protilátky, přenašeči se objevují i mezi naočkovanými oběma dávkami vakcíny.

Pravost dokumentu potvrdila ředitelka centra Rochelle Walensky. Situaci dle jejích slov nelze zlehčovat. „Tohle je vážné. Je to jeden z nejpřenosnějších virů, o kterých víme,“ vyjádřila se pro CNN a přiřadila Delta variantu ke spalničkám či planým neštovicím.

Vakcíny proti koronaviru. Ilustrační snímek
Rychlé šíření delty vyvolává obavy. Dvě dávky očkování zřejmě ochrání, míní EMA

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučilo změnit pokyny pro plně očkované. Dle odborníků je nutné, aby zejména v lokalitách s vysokým rizikem nákazy povinně nosili ochranu úst a nosu. Po celou dobu by ji měli mít nasazenou především studenti, zaměstnanci a návštěvníci veřejných institucí.

„Abychom situaci zvládli, potřebujeme extrémní opatření,“ zdůraznila Walensky, podle níž jsou čerstvá data nepřekvapujícím shrnutím aktuálního vývoje.

Biden: Toto je americká tragédie 

Šíření nákazy přibližuje takzvané reprodukční číslo (R). Čím je vyšší, tím rychleji přibývá nakažených. V České republice toto číslo zatím značí zpomalování epidemie, ve čtvrtek se R drželo na 0,90. V případě varianty Delta je podle CDC reprodukční číslo na hodnotě 8 až 9. Podobně nakažlivých nemocí není mnoho.

Pokud se plně očkovaný člověk nakazí mutací Delta, má prý v sobě stejné množství virů jako neočkovaní jedinci. Sám je díky vakcíně lépe chráněný proti vážným zdravotním komplikacím, ty však může způsobit osmi nebo devíti dalším osobám.

Povinné očkování proti covidu se šíří Evropou
Povinné očkování proti covidu se šíří Evropou. Babiš jej prozatím vyloučil

Prezident USA Joe Biden kvůli stále se zhoršující situaci v zemi slíbil učinit řadu nových kroků, které povedou k naočkování vyššího počtu lidí. Vakcínu si například budou muset nechat vpíchnout všichni federální zaměstnanci. Kdo odmítne, bude potrestán. „Toto je americká tragédie. Umírají a budou umírat lidé, kteří by zemřít nemuseli,“ poukázal Biden na smutné statistiky.