Návrh zákon o financování ministerstva vnitra a federální Agentury pro ochranu životního prostředí podpořilo 240 kongresmanů a 179 jich bylo proti. Pro zákon tak hlasovalo pouze pět republikánů. Republikánský šéf Senátu se následně nechal slyšet, že se v Senátu o zákonu hlasovat vůbec nebude, protože předložení návrh ani nepřipustí.

Tváří v tvář vyhlídce na nejdelší ochromení americké vlády v její historii prezident Donald Trump řekl, že by mohl vyhlásit národní krizovou situaci. To by mu umožnilo obejít Kongres, aby získal finanční prostředky na stavbu jeho zdi, která byla ústředním slibem jeho prezidentské kampaně v roce 2016.

„Humanitární krize na naší jižní hranici,“ napsal Trump v pátek, den poté, co navštívil hranici mezi Texasem a Mexikem, na svém twitterovém účtu. „Právě jsem se vrátil a jde o mnohem horší situaci, než by kdokoli mohl pochopit, invaze!“

„Ocelová bariéra nebo zeď už měly být dávno postaveny předchozími administrativami. Nikdo to neudělal - já to udělám. Bez ni nebude naše země bezpečná,“ pokračoval Trump.


Později zveřejnil na twitteru fotografii existujícího plotu, která dokazovat, že v rozporu s tvrzením některých médií se nebude jednat o stavbu zcela nové zdi. Ta podle jeho slov na některých místech již stojí. Je velmi vysoká, silná a krásná.

Nejdelší krize v americké historii

Částečné ochromení federálních úřadů trvalo v pátek již tři týdny a v sobotu, kdy vstoupilo do 22 dne se stalo nejdelším v historii. Předchozí rekord s 21 dnydržel prezident Bill Clinton od prosince 1995 do ledna 1996.

Na pátek přitom připadalo i výplatní den pro přibližně 800 tisíc federálních zaměstnanců, kteří marně čekali svůj šek. Podle agentury Reuters se již někteří uchýlili k rozprodávání svého majetku, jiní prosí na internetu o finanční pomoc, která by jim pomohla zaplatit účty.

Vedoucí americké Tajné služby, která je zodpovědná za Trumpovu ochranu varoval zaměstnance, že finanční stres může vést k depresi a úzkosti. „Dejte si pozor na varovné příznaky potíží,“ napsal ředitel R.D. „Tex“ Alles v oběžníku, který má Reuters k dispozici.