"Využila jsem práva nesvědčit proti sobě, ani jsem nepodepsala závazek mlčenlivosti. Nemyslím, že se (v radě) zabýváme něčím nezákonným a necítím se něčím vinná," řekla novinářům nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Lukašenko si chystal následníka. Levobočka, který hraje na klavír a miluje sport

Jde o nejvyšší počet zadržených účastníků protirežimních protestů za uplynulé dny. Po brutálních zásazích speciálních policejních sil OMON proti demonstrujícím v prvních dnech po zpochybňovaném vítězství Lukašenka v prezidentských volbách 9. srpna byla policie v poslední době zdrženlivá. Důrazně však varovala před účastí na nepovolených demonstracích.

Podle informací Vjasny v Minsku policie zadržela přinejmenším dvacet protestujících - část na náměstí Nezávislosti a část před ministerstvem školství, kde demonstrovali hlavně učitelé. Dalších 28 zadržených je hlášeno z města Grodno. Zatýkalo se ale i v Mogilevu, Gomelu či Bobrujsku.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že úterních akcí na podporu Lukašenka se zúčastnilo "více než 16 750 lidí", zatímco na protestech se jich nesešlo ani 4800. Záběry z náměstí Nezávislosti, zveřejněné na platformě YouTube, však nasvědčují tomu, že jen na tomto místě běloruské metropole byly v danou chvíli tisíce lidí.

Urovnání krize se neobejde bez Ruska

Dnešní výslech Alexijevičové podle serveru Tut.by trval asi 40 minut. Ještě před ním spisovatelka zdůraznila, že urovnání běloruské krize se neobejde bez Ruska.

Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská
Neuznání výsledků voleb? Nejvyšší soud v Bělorusku žádost Cichanouské zamítl

"Světová podpora pro nás je důležitá, ale bez (ruského prezidenta Vladimira) Putina se to neobejde," řekla novinářům s tím, že Putin je jediný, s kým Lukašenko v současnosti jedná, a možná by jej tedy mohl přimět k dialogu s běloruskou společností. Zdůraznila, že stanovisko světového společenství ohledně případného ruského zásahu v Bělorusku musí být naprosto jasné. Alexijevičová také uvedla, že cílem koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli zprostředkování hladkého předání moci, je sjednotit společnost, ale nejde jí o "žádný převrat".

Generální prokuratura vyšetřuje vytvoření rady jako pokus o "uchvácení moci". Koordinační rada naopak dnes vydala další prohlášení, vyjadřující znepokojení, že úřady vůbec nevyšetřují případy policejní brutality.