Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demonstrace Pegidy v Drážďanech se účastní 8 tisíc lidí, v Calais se zatýkalo

Berlín – Až 8000 lidí dnes odpoledne v Drážďanech pod heslem Pevnost Evropa demonstrovalo proti údajné islamizaci země a proti příchodu uprchlíků. Akce hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na níž vystoupil i poslanec českého hnutí Úsvit Marek Černoch, však nenaplnila odhady organizátorů, kteří původně avizovali až 15.000 účastníků.

6.2.2016 4 AKTUALIZOVÁNO 6.2.2016
SDÍLEJ:

Pod heslem Pevnost Evropa začala dnes odpoledne v Drážďanech demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Foto: ČTK/DPA/Arno Burgi

Proti postojům Pegidy také v saské metropoli vystoupily tisíce lidí na pochodu městem a na demonstraci před budovou opery. Na akce dohlížely tisíce policistů, ke konfliktům mezi oběma skupinami nedošlo.

Podle internetové služby Durchgezählt přišlo na demonstraci Pegidy na břehu Labe u sídla saské zemské vlády 6000 až 8000 lidí. Zástupci hnutí v projevu tlumočeném z němčiny do češtiny vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je současná uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců. Projev doprovodilo skandování „zavřít hranice" a „odsunout běžence".

Organizátoři se také vyslovili pochvalně o postoji středoevropských zemí k uprchlíkům. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři podle Pegidy mají historickou zkušenost s „islámskou porobou" a nechtějí ji zažít znovu. Odsoudili naopak postoj německé vlády, což demonstranti doprovodili skandovaným pokřikem „Merkelová musí pryč".

V Drážďanech vystoupil i český poslanec Černoch, který obvinil českého premiéra Bohuslava Sobotku, německou kancléřku Angelu Merkelovou a politiky v Bruselu, že neposlouchají přání občanů. Podle něj se snaží budovat multikulturní Evropu a chtějí uprchlíky použít jako levnou pracovní sílu, která nahradí Evropany. „Potřebujeme politiky, jako je český prezident (Miloš) Zeman nebo slovenský premiér (Robert) Fico, kteří se nebojí říkat své názory nahlas," řekl. Sobotku by podle něj měl nahradit někdo jako zakladatel Pegidy Lutz Bachmann.

Na akci Pegidy se na velkoplošnou obrazovku promítal v přímém přenosu i pražský projev Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme, zazněly i zdravice příznivců Pegidy z Maďarska, Slovenska a Nizozemska.

Před demonstrací Pegidy se v Drážďanech konal i pochod proti nacismu svolaný pod heslem Solidarita bez hranic. Podle Durchgezählt prošlo městem 1000 až 1400 lidí. Souběžně s demonstrací Pegidy se pak před budovou drážďanské opery konala demonstrace za otevřenou společnost a proti šíření nenávisti, kam přišlo 2500 až 3000 lidí.

Protiislámské hnutí odsoudila předsedkyně strany Levice Katja Kippingová, podle níž Pegida snižuje důstojnost jinak smýšlejících lidí. „Pegida podporuje atmosféru, která snižuje práh pro rasistické násilí," řekla.

Saský premiér Stanislaw Tillich z křesťanskode­mokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vyzval justici k prošetření výroků, které na demonstraci Pegidy zazněly. „Řečníci Pegidy otevřeně vyzývají k násilí proti cizincům a politikům. Je stále více třeba zásah státního zastupitelství," ře­kl.

Na demonstrace v Drážďanech dohlížely tisíce policistů. Nedaleko sídla saské zemské vlády, před nímž se shromáždili příznivci Pegidy, byla připravena i vodní děla, policie je ale nakonec nemusela nasadit.

Pegida dnes uspořádala koordinované demonstrace ve 14 evropských zemích včetně Česka. V Německu se akce konala pouze v Drážďanech, přestože v minulosti pořádala Pegida pravidelné pochody i v Lipsku a loni se její shromáždění konala i v několika desítkách dalších měst.

Na zakázané demonstraci v Calais zadržela policie asi 20 lidí

I přes zákaz francouzských úřadů se dnes v Calais sešlo na 150 demonstrantů proti údajné islamizaci Evropy, část z nich se pak střetla s policií. Informovala o tom agentura AFP. Policie, která proti demonstrantům použila slzný plyn, zadržela asi dvacet lidí. Další demonstrace se konala v Montpellier na jihu země.

Demonstranti, které do Calais svolala francouzská obdoba německého protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), se sešli u místního nádraží. Dav skandoval hesla jako „My jsme tady doma" či „Novinářští kolaboranti" a zazpíval francouzskou hymnu.

Policie krátce po poledni vyzvala demonstranty k rozchodu, následně došlo k několika potyčkám, při nichž byl podle portálu metronews.fr nasazen i slzný plyn. Zadrženo bylo zhruba dvacet lidí lidí, mimo jiné i penzionovaný generál Christian Piquemal, který byl v 90. letech ve velení cizinecké legie.

Piquemal, který měl připravený projev, podle AP prohlásil, že byl chováním policejních sil šokován. Řekl také, že v Calais se nesešli žádní pučisté, ale mírumilovní občané.

Zakázaná demonstrace v Calais byla součástí dnešní série obdobných protestů proti islamizaci, migraci či Evropské unii, která byly svolány v řadě evropských zemí, mimo jiné i v Česku.

V Calais je situace dlouhodobě vyhrocená, neboť se zde utábořilo několik tisíc migrantů, kteří se snaží dostat přes Lamanšský průliv do Británie. Nyní u města podle ministerstva vnitra žije asi 3800 migrantů.

Demonstrace proti přistěhovalcům se dnes podle AFP konala také v jihofrancouzském městě Montpellier, kde se sešlo na 200 lidí. Organizátor akce Richard Roudier řekl, že cílem je snaha zachránit Francii. „Jsme proti migrantům, jsme proti islamizaci naší země," uvedl.

Dnes se podle AFP pokusilo několik běženců ze Sangatte přeplout přes průliv do Anglie. Záchranáři jejich loď dostihli a ze člunu je vyzvedli. Na moři panují nepříznivé podmínky, vítr dosahuje rychlosti až 140 kilometrů v hodině. Podle úřadů to byl výjimečný pokus, ke kterému dochází dvakrát či třikrát za deset let.

Shromáždění proti islámu v Bratislavě zaujalo jen desítky lidí

Jen desítky lidí přišly dnes do Bratislavy na demonstraci proti údajné islamizaci Evropy, která je součástí série protestů konaných ve vícero evropských zemích. Řečníci včetně místopředsedkyně českého Bloku proti islámu Jany Volfové kritizovali příchod migrantů do Evropy.

„Kdo potřebuje opravdu azyl, tak může přijít do prvního místa bezpečného území, a to určitě není Slovensko ani Česká republika. Hordy mladých, které se sem (do Evropy) valí, azyl nepotřebují. Jdou sem jako invazní armáda. Invazní armádu cizího státu opravdu nepotřebujeme," prohlásila z podia Volfová. Dodala, že je třeba vytvořit „silnou pevnost Evropa", která je podle ní tím, co může Evropu v souvislosti s migrační krizi zachránit.

Dnešní demonstraci v Bratislavě zorganizovalo málo známé slovenské hnutí Odvaha – Velká národní a proruská koalice, které se bude ucházet o hlasy voličů v březnových parlamentních volbách.

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica se během migrační krize postavila proti přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU. Fico opakovaně ohlásil, že Bratislava se rozhodnutí většiny členských států EU ohledně migračních kvót nepodřídí a již loni toto rozhodnutí jeho kabinet napadl u unijního soudu.

Protiislámskou demonstraci v Amsterodamu provázely násilnosti

Dnešní protiislámský protest v Amsterodamu doprovázely střety s policií, několik lidí bylo zadrženo. Informovala o tom agentura AP s tím, že náměstí, kde se protest konal, bylo kvůli nálezu podezřelého balíčku vyklizeno.

Demonstraci proti údajné rozpínavosti islámu svolala nizozemský odnož německého protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), v metropoli se pak takový protest podle AP konal vůbec poprvé.

Na náměstí u městské radnice, které si pro sebe rezervovalo protiislámské hnutí, přišlo asi 200 příznivců Pegidy. Těch tak bylo méně než hlídkujících policistů a levicových protidemonstrantů. Levičáci na dav křičeli: „Uprchlíci jsou vítáni, fašisté ne!"

Obě znesvářené skupiny se následně střetly, rozdělit je musela jízdní policie a jednotka těžkooděnců.

Akci částečně narušil bezpečnostní incident, když policie krátce před demonstrací náměstí kvůli podezřelému balíčku uzavřela.

Demonstrace v Nizozemsku byla součástí celoevropské vlny protestů, které proti údajné islamizaci organizují hnutí odmítající přistěhovalectví.

Ve Varšavě proti přistěhovalcům demonstrovalo asi 2000 lidí

Asi 2000 lidí dnes v centru Varšavy demonstrovalo proti přistěhovalcům, zatímco na nedaleké manifestaci antifašistů a stoupenců liberální migrační politiky se sešel dav asi stovky lidí. Podle listu Gazeta Wyborcza se ze středu města ozývalo skandování „Pláče Anglie, pláče Francie, takto končí tolerance". Policie zasahovat nemusela.

Demonstrace proti přistěhovalcům se zúčastnili zejména stoupenci nacionalistického Národního hnutí, uvedl polský list. „Vyzýváme vládu a politiky strany Právo a spravedlnost, aby v Polsku nepřijímali žádné přistěhovalce," prohlásil v projevu k demonstrantům šéf Národního hnutí Robert Winnicki. Shromáždění se konalo pod heslem „Pevná Evropa".

Antifašisté a stoupenci migrace na své demonstraci varovali před zastrašováním a rasistickou propagandou, kterou v zemi šíří krajní pravice. „Sázejí na strach, neznalost a hloupost," uvedl podle polského rozhlasu jeden z řečníků.

Obě demonstrace trvaly asi hodinu a byly pokojné. Podle policejního mluvčího Mateusze Mrozka strážci pořádku nemuseli zasahovat. Bylo odpáleno jen několik dělobuchů a dýmovnic, zadržen nebyl nikdo.

V australské metropoli demonstrovalo proti islámu 400 lidí

V australské metropoli se dnes na demonstraci proti údajné rozpínavosti islámu sešlo asi 400 lidí. Organizátoři mimo jiné tvrdili, že Německo čelí přistěhovaleckému džihádu, tedy muslimské svaté válce, uvedl portál bavorské rozhlasové stanice BR. Proti odpůrcům islámu protestovalo v Canbeře asi 40 příznivců levice, k žádným násilným střetům nedošlo.

Demonstranti proti islámu pochodovali před sídlo federálního parlamentu, s sebou nesli transparenty s hesly jako „Islám je zločin proti lidskosti" nebo „Rapefugees not welcome". Poslední slogan u termínu Rapefugees spojuje anglická slova rape (znásilnění) a refugees (uprchlíci) a staví se do protikladu věty Refugees welcome (Uprchlíci vítejte), kterou používají hnutí podporující běžence.

„Podporujeme západní kulturu," řekli organizátoři demonstrace. „Vidíme, co se děje, když je islám jako v Kolíně nekontrolovaný," dodali. Odkázali tak na silvestrovské události v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem, kde se podle předběžných závěrů policejního vyšetřování četných násilností na ženách dopouštěli imigranti a velkou část tvořili žadatelé o azyl.

Demonstranti během pochodu skandovali „Kdo u čerta je Alláh?" nebo „Milujeme vepřové maso". Dav také kritizoval australskou vládu za to, že údajně podléhá tlaku muslimů a zakazuje vepřové ve školních jídelnách či podporuje školení džihádistů v mešitách.

Protest v Canbeře svolalo hnutí Reclaim Australia (Získejme Austrálii zpět), které se podle médií inspirovalo v německém protiislámském hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Dnešní akce podle portálu canberratimes­.com.au byla dosud největší, kterou toto australské sdružení uspořádalo, a také byla koordinována s Pegidou.

Autor: ČTK

6.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
12 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

AKTUALIZOVÁNO

Havajský soud zablokoval další Trumpův protiimigrační dekret

Federální soud v Honolulu na Havaji dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dekret zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států. Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení