"Žádné represe nejsou. Jsou opatření přijímaná policií vůči narušitelům zákona, vůči účatníkům nezákonných akcí," řekl podle agentury TASS mluvčí Dmitrij Peskov. "Žádné represe to nejsou, v tomto případě nesouhlasím s tak přehnaně emotivními soudy," dodal.

Autoři takových názorů podle mluvčího zapomínají, že "pokaždé během (protestních) akcí dochází k přímým a četným útokům na příslušníky (pořádkových sil), což se přirozeně stalo důvodem k přijetí protiopatření, sice tvrdých, ale v rámci zákona".

Na konkrétní otázku týkající se brutálního zásahu proti jedné z demonstrantek odvětil, že "pokud se to skutečně stalo, měla si už dávno stěžovat prokuratuře a soudu a měla využít všech možností zákona k zajištění svých občanských práv".

Zodpovědní jsou sami zadržení

Zodpovědnost za přeplněné cely podle prezidentova mluvčího nesou sami zadržení. "Tuto situaci nezpůsobili strážci zákona, ale účastníci nepovolených akcí - a o tom by se v prvé řadě mělo hovořit," citovala Peskova agentura Interfax. "Nezákonné, nepovolené akce přinesly mnoho starostí občanům. Velké nepříjemnosti způsobily a nadále způsobují těm, kdo bohužel na tyto nezákonné akce přišli," dodal s tím, že úřady se situaci snaží napravit.

"Domníváme se, že označení protestních akcí za nepovolené a nezákonné neospravedlňuje přílišné používání síly a zvláštních prostředků. Bití a masové zadržování se nesmějí stát normou v naší zemi," uvedla redakce listu Kommersant ve svém dnešním prohlášení, ve kterém spolu s více než dvěma desítkami dalších ruských médií protestovala také proti uvěznění šéfredaktora opozičního portálu Mediazona Sergeje Smirnova na 25 dnů kvůli přeposlání vzkazu zmiňujícího se o nepovolené demonstraci. Média se domáhají prověrky Smirnovova případu a také objasnění policejních zákroků proti čtyřem novinářům během demonstrací.

Nevládní organizace OVD-Info, specializující se na monitorování policejních akcí, se již dopočítala více než 10 tisíc zadržených během protestů za osvobození Navalného, které se odehrály 23. a 31. ledna napříč Ruskem a 2. února po verdiktu moskevského soudu, který opozičníkovi změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. OVD-Info také upozornila, že zadržení demonstranti mnohdy museli vydržet dlouhé hodiny ve vězeňských vozech bez jídla a bez přístupu na toalety. Soudy zatím podle OVD-Info odsoudily ke krátkým trestům odnětí svobody na 750 demonstrantů, dalších 500 potrestaly pokutou.