Policie poprvé zatýkala účastníky protestů v Cincinnati a v Chicagu, informovala agentura AP.

Účastníci newyorského protestu, který se zhruba již měsíc koná pod názvem Okupujte Wall Street, tvrdí, že zastupují zájmy 99 procent lidí oproti „chamtivosti a korupci“ jednoho procenta bohatých. Prohlašují, že protestují hlavně proti sociální nerovnosti, nezodpovědnosti a hamižnosti finančních firem.

Obyvatelé té části New Yorku, kde demonstranti táboří, si stále více stěžují, jak se jim vedle protestujících zhoršují životní podmínky. Někteří místní rezidenti, kteří se zúčastnili schůzky se zástupci demonstrantů, upozorňovali hlavně na noční hluk a na to, že mnozí z protestujících močí na ulicích.

V metropoli státu Illinois Chicagu lidé na internetu podepisují petici starostovi Emanuelovi Rahmovi s žádostí, aby účastníci akce Okupujte Chicago mohli zůstat v centrálním parku a aby je policie nezatýkala. Strážci pořádku totiž dnes zadrželi 175 demonstrantů, kteří nechtěli v sobotu po setmění složit stany a park opustit, protože se pravidelně na noc zavírá. Demonstranti starostu vyzvali, aby policejní akce zastavil a „aby nedopustil zopakování roku 1968“. Tehdy se policie v době konání sjezdu demokratů střetla asi s 10.000 demon­stranty a vzpomínka na nečekaný výbuch násilí je ve městě stále živá.

Účastníci dalších protestů pod heslem Okupujte Cincinnati dnes ujistili, že v demonstracích neustanou i přes to, že policie v pátek 23 z nich zatkla. Formálně je obvinila z přestupku, jehož se dopustili tím, že v noci, kdy je místní park uzavřen, do něj násilně vnikli. Obdobný problém řeší demonstranti v New Hampshire a také na Floridě, kde policie v pátek zatkla šest lidí, protože nechtěli opustit chodník v centru Tampy.

Nenásilné protesty obdobného zaměření pokračují i v Londýně

Katedrála svatého Pavla, chlouba metropole a možná jeho nejnavštěvovanější památka, oznámila, že její uzavření kvůli rostoucímu táboru demonstrantů proti ekonomické nerovnosti ji přijde na tisíce liber denně. Jde o ztráty jen z turistických příjmů. Kvůli stanujícím demonstrantům v okolí a z bezpečnostních důvodů byla katedrála pro veřejnost uzavřena v pátek.

Mluvčí katedrály reverend Rob Marshall řekl dnes stanici Radio 4, že katedrála kvůli tomu denně tratí 16.000 až 20.000 liber (kolem půl milionu korun). Zaměstnanci katedrály nadále s demonstranty diskutují a apelují na ně, aby odešli, ale zatím to k ničemu nevede. Před katedrálou je několik desítek stanů a místa pro další se už nedostává.

Katedrála poprvé od 40. let pokračuje v běžné činnosti za zavřenými dveřmi. Ani všechen zmatek kolem neodradil jeden mladý pár, aby dnes v katedrále neuzavřel sňatek. Novomanželé Natasha Ighodarová a Nick Cunningham následně řekli, že to bylo nádherné a že je demonstranti před katedrálou absolutně nevyrušovali.