„Prezident Trump je zcela solidární s vojáky, kteří každý den riskují své životy, aby zajistili naší zemi bezpečí. Požádal proto ministerstvo obrany, aby prověřilo možnosti uspořádat oslavu. Na ní by všichni Američané mohli ocenit armádu,“ potvrdila informace listu The Washington Post mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

Loni v červenci prý byl Trump při návštěvě Francie tak ohromen vojenskou přehlídkou na Champs- Élysées v Paříži, že chce mít americkou „obdobu defilé“ i na bulvárech ve Washingtonu. Trump tehdy přijel do Francie jako čestný host francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při oslavách státního svátku Dne Bastily.

"Byla to jedna z největších přehlídek, jaké jsem kdy viděl," řekl Trump novinářům.

Už tehdy nad myšlenkou „demonstrace“ síly amerických ozbrojených sil uvažoval. A zdá se, že nejmocnější muž planety se i dočká. Deník The Washington Post ve středu informoval o tom, že Bílý dům i Pentagon už přehlídku na žádost samotného Trumpa začaly plánovat.

Americký prezident pak vyjádřil přání v lednu na schůzce s ministrem obrany James Mattisem a náčelníkem generálního štábu Josephem Dunfordem. 

Zda to je však „pouze“ prezidentův rozmar, nebo taktika v době, kdy mají Spojený státy vyhrocené vztahy se Severní Koreou, lze jen spekulovat. Zatím co v KLDR jsou vojenské přehlídky tradicí, stejně jako v Číně či Rusku, v USA typické nejsou.

Navíc jsou velmi finančně nákladné. Náklady by mohly jít do milionů dolarů a někteří vojenští představitelé už kroutí hlavou nad tím, jak za přehlídku zaplatí.

Plány už ovšem potvrdil i samotný Pentagon. „Jsme si vědomi žádosti a nyní zkoumáme možnosti,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Thomas Crosson. Datum přehlídky ale zatím neprozradil. Uskutečnit by se mohla 4. července, kdy USA slaví Den nezávislosti.

Na přehlídce v Paříži se představili na Champs- Élysées vojáci v uniformách. Doprovázely je tanky, obrněná vozidla a nad Vítězným obloukem přeletěly stíhačky, které na ním „namalovaly“ duhu v barvách francouzské vlajky. „Budeme se snažit to překonat,“ reagoval tehdy Trump sedící vedle Macrona.

Vojenská přehlídka v Paříži