Ve Washingtonu lidé do ulic vyšli navzdory venkovní teplotě přesahující třicet stupňů Celsia. Shromáždili se nedaleko Bílého domu a u Lincolnova památníku. V rukou drželi transparenty s nápisy Bez spravedlnosti není míru, Zastavte rasismus či Nemůžu dýchat. Poslední z vět pronesl Floyd těsně před smrtí. Podle místních médií se protesty obešly bez incidentů.

Demonstrace proti rasismu v Praze.
Stop policejnímu násilí a rasismu. Protestující se dnes sešli i v Praze

Kromě Washingtonu, kde podle listu The New York Times do ulic vyšlo už nejméně 6000 lidí, se lidé na demonstracích sešli také v New Yorku, Los Angeles, Filadelfii a dalších městech po celých USA.

V řadě měst ovšem nadále platí zákaz nočního vycházení. Například v New Yorku začíná ve 20:00 místního času (v neděli 2:00 SELČ) a trvá devět hodin. Některá města ale už zákaz nočního vycházení zrušila. Je mezi nimi Washington, Los Angeles či Minneapolis.

Demonstrace proti rasismu v Londýně
Proti policejnímu násilí. Obyvatelé světových metropolí vyšli do ulic

Asi stovka protestujících se dnes sešla také u golfového rezortu poblíž Miami na Floridě, který patří prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Protesty se v USA konají v době, kdy se země potýká s epidemií covidu-19. Řada politiků proto demonstranty vyzývá, aby dodržovali rozestupy a zakrývali si ústa a nos rouškami. Například starostka Seattlu Jenny Durkanová dnes vyzvala všechny lidi, kteří se zúčastnili v uplynulém týdnu protestů v jejím městě, aby se nechali otestovat na koronavirus.

Devět minut 

Rozsáhlé protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel černoch George Floyd při policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy.

Sražení seniora při demonstraci v americkém Buffalu
Dělali svou práci. Kvůli suspendaci policistů v Buffalu skončila celá jednotka

Ve městě Raeford v Severní Karolíně, kde se Floyd narodil, se dnes konala pietní ceremonie. V jednom z místních kostelů se lidé mohli zesnulému poklonit u jeho rakve.