Vašadze označil průběh klání za „zločinnou frašku“ a vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb. „Neuznáváme nelegitimní výsledky zmanipulovaných voleb,“ řekl neúspěšný prezidentský kandidát během nedělního shromáždění v Tbilisi.

Politik se nechce smířit s vítězstvím soupeřky Salome Zurabišviliové, kterou podpořilo 59,5 procenta Gruzínců a stane se tak historicky první ženou v čele země, ačkoli je tato role v Gruzií spíše reprezentativní.

Chystají se další demonstrace

Opoziční strany podle Vašadzeho chtějí napadnout výsledky prezidentských voleb u soudu a chtějí vládě navrhnout spolupráci na reformě volebního systému. Částečně mu dávají za pravdu i mezinárodní pozorovatelé, podle kterých měla vládní strana „neoprávněnou výhodu“ a zneužívání státních zdrojů „narušilo hranici mezi politickou stranou a státem“.

Pokud vláda odmítne požadavky opozice, plánuje Vašadze svolat další poklidnou demonstraci. Ta se má uskutečnit 16. prosince, tedy v den inaugurace nastupující prezidentky Zurabišviliové. Analytici však podle agentury Reuters nepředpokládají, že by volební výsledky vyvolaly v Gruzii vážnější nepokoje.

Kritika nahrává Rusku

Gruzínská ústava svěřuje většinu výkonné moci do rukou vlády a jejího předsedy. Prezident je však i přesto vnímán jako významná osobnost, která utváří mezinárodní obraz země, usilující o vytvoření lepších vztahů se západními zeměmi.

O silnější vazby na západ usilují podle svých slov oba kandidáti na prezidenta. Zurabišviliová v sobotu agentuře Reuters sdělila, že opoziční snaha o zpochybnění výsledků svobodných voleb slouží zejména ruským zájmům. „To je přesně to, co si Rusko přeje. Velice rozštěpená a velice oslabená země, jejíž prezident je zaneprázdněný zpochybňováním jeho legitimity,“ prohlásila.

Ruský vliv je podle Reuters stále patrný v gruzínské vnitrostátní politice. Soupeřící strany se navzájem obviňují, že proti němu nedokáží bojovat. Během krátké války mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 Moskva silou potvrdila nezávislost provincií Jižní Osetie a Abcházie, které sice vyhlásily odtržení od Gruzie již v roce 1991, žádná země ji oficiálně neuznala. V obou regionech se dodnes nachází ruské jednotky.