Ve francouzské metropoli se podle policie a nezávislých médií shromáždilo 10 tisíc až 13 800 lidí. Policisté použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku.

Klidný protest

Situace byla ale poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů, poznamenala agentura Reuters. Tisíce demonstrantů vyrazily rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na dnešní protesty nasazeno 80 tisíc policistů, z toho pět tisíc v Paříži.

Žluté vesty v ulicích Paříže
Protesty proti Macronovi pokračují. Žluté vesty znovu vyrazily do ulic

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69 tisíc demonstrantů, o týden dříve to bylo 84 tisíc. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280 tisíc lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese.

Páska přes oči

"Střílí na lidi válečnými zbraněmi. To je dnešní Francie? Chceme jen naplnit ledničku a nakonec přicházíme o oči," řekl pro server BBC Rodrigues.

Při dnešním pochodu měli rovněž někteří zdraví demonstranti na znamení solidarity pásky přes oči. "Dnešní protest je zvláštní. Je organizován zraněnými a pro zraněné, řekl Rodrigues.

Do ulic Paříže znovu vyrazili příslušníci Hnutí žlutých vest
Žluté vesty znovu vyrazily do ulic měst. Paříží prošlo sedm tisíc demonstrantů

Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů. Soud ve Francii v pátek rozhodl, že policie může zbraně s gumovými projektily používat i nadále, a to kvůli zabránění ještě větších výtržností a násilí. 

Organizátoři protestu na svém facebooku uvedli, že chtějí, aby vláda ukončila "něpřiměřené užití síly, které má jen za cíl umlčet protestující."

Pobouření vyvolaly záběry sedmačtyřicetiletého Oliviea Béziada, kterého 12. ledna v Bordeaux střelili policisté gumovým projektilem do hlavy. Na zveřejněném záběru je vidět, jak se muž se zakrváceným obličejem zhroutí k zemi. Šlo o jednoho z nejvážněji zraněných toho dne. 

Tucet lidí přišlo o oči

Hovoří se o tom, že během protestů již přišlo o oko tucet lidí, ačkoliv zatím tato informace potvrzena nebyla. "Policie nemá dostatečný výcvik k používání těchto zbraní a mnoho protestujících bylo zasaženo do hlavy," říká Étienne Noël, právník zastupující oběti

Jen málo evropských zemí používá proti nepokojům podobné zbraně, avšak minulý měsíc Evropský soud pro lidská práva odmítl návrh na jejich zákaz, poznamenává BBC.

První demonstrace žlutých vest se uskutečnila již 17. listopadu loňského roku. Protestující oblečení v bezpečnostních reflexních vestách obsazují důležité dopravní uzly v okolí největších francouzských měst a snaží se narušit dopravu, aby vytvořili tlak na centrální vládu. Zejména v ulicích Paříže se však demonstrace opakovaně zvrhly v násilí, při němž byly zraněny stovky lidí.

Ve Francii se protestuje proti růstu cen pohonných hmot
Žluté vesty v sobotu vyšly znovu od ulic. Policie zadržela přes stovku lidí