Letištní budovy protestující pomalovali nápisy kritizujícími prezidenta Enriqua Peňu Nieta. Větší škody ale podle mluvčí letiště nezpůsobili.

Demonstranti, mezi nimiž jsou spolužáci, učitelé i rodinní příslušníci, požadují vyšetření údajné smrti čtyř desítek studentů, kteří na konci září zmizeli ve městě Iguala ve státě Guerrero.

Podle prvních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové už přiznali, že studenty zabili a spálili. Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak údajně studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Nález ostatků

Policie již nalezla v okolí města několik desítek těl, podle státního zástupce Jesúse Murilla Karama jsou ale kosti jen dvou obětí ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie naznačující, že ostatky skutečně patří zmizelým studentům. Zkoumat by je nyní měli vědci na univerzitě v Innsbrucku.

Případ značně narušil reputaci prezidenta Peňi Nieta, který v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo při násilí spojeném s činností různých gangů na 100.000 lidí. Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.