Spojené státy a Japonsko uzavřely mír před 55 lety. Ale až 27. prosince 2016 našly podpisy mírové smlouvy své skutečné symbolické vyjádření. Stalo se tak v místě, kde pro Američany začala válka a umírali jejich vojáci a kde začala cesta, na jejímž konci nesly americké atomové pumy smrt pro desetitisíce lidí v Hirošimě a v Nagasaki.
Barack Obama za sebou stahuje oponu opravdu efektním způsobem. Předvedl světu scénu, která si nezadá se scénami pokory a odpuštění válečných velkofilmů jako například Zachraňte vojína Ryana.
V Pearl Harboru se smířil s premiérem Japonska, země, jejíž letci rozsévali v tichomořské zátoce na Havaji v prosinci 1941 smrt.
První premiér v Pearl Harboru
Japonský premiér Šinzó Abe během historické návštěvě americké základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech za doprovodu prezidenta USA Baracka Obamy vyjádřil lítost nad oběťmi japonského útoku z prosince 1941. Abe navštívil místo japonského úderu jako vůbec první úřadující premiér své země. Součástí Abéovy návštěvy bylo i uctění památky mrtvých amerických vojáků na zdejším vojenském hřbitově.
Veterán žádnou zášť vůči Japoncům necítí
Barack Obama na oplátku označil Abeho přítomnost v Pearl Harboru za historické gesto, které symbolizuje sílu usmíření bývalých nepřátel na život a na smrt.
Současné spojenectví obou zemí, někdejších nepřátel z druhé světové války, označil japonský premiér Abe za alianci naděje pro budoucnost. Řekl, že svět právě nyní potřebuje ducha tolerance a sílu usmíření.
Alfred Rodrigues, jeden z amerických válečných veteránů, který osudné přepadení Pearl Harboru přežil, řekl, že návštěvu japonského politika vítá. Komentoval jedno z citlivých témat návštěvy, jestli se japonský premiér za činy své země v druhé světové válce omluví. Podle něho to není nutné.
„Válka je válka. V podstatě dělali, co se od nich čekalo, a my také. Necítím vůči nim žádnou zášť," prohlásil Alfred Rodrigues.
Mír vždy zvítězí nad válkou
Barack Obama prohlásil, že Abeho historické gesto je připomínkou toho, že i ta nejhlubší válečná zranění mohou otevřít cestu k přátelství a trvalému míru.
„Plody míru vždy převáží válečné drancování," řekl americký prezident. Dodal, že spojenectví Tokia a Washingtonu je nyní pilířem míru ve světě a že vztahy mezi oběma zeměmi nikdy nebyly silnější.