Jaderná katastrofa po ruském zásahu skladu v ukrajinském Chmelnyckém, kde byly zřejmě i střely s ochuzeným uranem, pokračuje. Evropská média však mlčí.“

„Radiace z britských bomb zasáhla západní Ukrajinu a Polsko! Dlouhodobý plán Západu proměnit Ukrajinu v radioaktivní poušť se důsledně naplňuje. Soudě podle prudce rostoucího radiačního záření, náboje s ochuzeným uranem vylétly do vzduchu. Je známo, že takovou munici dodávala ukrajinským nacistům Velká Británie – existují o tom oficiální prohlášení. Střely jsou určeny pro britské tanky Challenger a byly dodány také na Ukrajinu. Výbuch u Chmelnyckého vyvolal mezi místním obyvatelstvem paniku – z města byly narychlo vyvezeny děti a v lékárnách zmizely nejrůznější jodové preparáty. Černobylská katastrofa z roku 1986 se opakuje. Není pochyb o tom, že brzy bude následovat hysterická reakce Západu, který opět obviní Rusko z nevybíravých útoků na území bývalé USSR. Nyní je však řada na Londýnu, Bruselu a Washingtonu vysvětlit světu své zločinecké záměry!“

Budova Domu odborů v Oděse dne 2. května 2014
Požár Domu odborů v Oděse v roce 2014: Co víme a o čem se stále v Česku lže

Takové a podobné zprávy zaplňují od začátku tohoto týdne český Facebook i Twitter, občas doprovázené snímkem či videem zachycujícím stoupající hřibovitý ohnivý mrak nad městem. Toto video se šíří mimo jiné z twitterového účtu Spriter, provázené tvrzením, že hodnota munice zničené v muničním skladu Chmelnyckyj je podle (blíže nijak nespecifikovaných, pozn. red.) informací asi 500 milionů dolarů. Spriterův tweet byl zveřejněn v sobotu 13. května a do středy 17. května získal bezmála sedm milionů zhlédnutí.

Video pravděpodobně zachycuje skutečnou explozi, k níž nedaleko ukrajinského města Chmelnyckyj, centra Chmelnycké oblasti ležícím na horním toku řeky Jižní Bug, opravdu došlo. Tvrzení o jaderné havárii je ale falešné.

„Souběh dvou nesouvisejících událostí, výbuchu skladu poblíž obce Malašivci severozápadně od města Chmelnyckyj a náhodné fluktuace v hodnotách dávkového příkonu na měřící stanici umístěné ve městě Chmelnyckyj, dal vzniknout propracovanému hoaxu, který se zase jako lavina šíří sociálními sítěmi,“ uvedla pro Deník předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

K ostřelování a k explozi skutečně došlo

K čemu tedy na Ukrajině skutečně došlo a co se z toho dá vyvozovat? V sobotu 13. května v ranních hodinách začalo v oblasti kolem Chmelnyckého skutečně ostřelování, při němž bylo podle místních úřadů zraněno nejméně 21 civilistů. Zástupci těchto úřadů také uvedli, že exploze poškodily školy a zdravotnická zařízení, administrativní budovy, průmyslová zařízení a soukromé domy. Ruská armáda v té době tvrdila, že zasáhla muniční sklad a hangár, zatímco ukrajinská strana hovořila pouze o tom, že cílem ostřelování byla kritická infrastruktura.

Podstatou šířeného hoaxu je tvrzení, že ve skladu, jenž explodoval, byla munice s ochuzeným uranem dodaná Velkou Británií. Výbuch ji údajně rozmetal, a tím zapříčinil nárůst radiace. Toto tvrzení se podle časopisu Newsweek, který začal celou kauzu prověřovat, rozšířilo mimo jiné z dalšího twitterového účtu Russians With Attitude (Rusové s postojem), o němž je známo, že sdílí prokremelskou propagandu.

Dezinformátoři straší lidi zrušením dopravních letů v červnu, skutečnost je ale odlišná. Ilustrační foto
Evropa má zakázané lety kvůli cvičení NATO, šíří dezinformátoři. Je to ale jinak

„Slyšel jsem zvěsti, že ve skladech byla velká zásoba munice s ochuzeným uranem, která byla vyhozena do povětří. Docela velké ouvej, jestli je to pravda,“ uvedl tento účet. Podobné fámy začali na sociálních sítích okamžitě šířit také čeští proruští dezinformátoři a dezinformační facebookové skupiny.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, tedy mezinárodní organizace dohlížející na využívání jaderné energie, je však označila za nepravdivé. Jak dále uvedl Newsweek, jednak nic nenasvědčuje tomu, že by ve skladu nějaká britská munice s ochuzeným uranem vůbec byla, jednak zmiňovaný nárůst radiace zachycený na měřících zařízeních začal už dva dny předtím, než k samotnému ostřelování došlo. A jeho příčina byla nejspíš zcela přirozená.

Ochuzený uran? Málo pravděpodobné

Newsweek se přitom odvolává na rešerši dalšího twitterového účtu GeoConfirmed, který geolokalizuje vizuální obsah z rusko-ukrajinské války. Podle tohoto účtu hypotézu o zásahu zařízení, kde by byla uložena „munice s ochuzeným uranem“, prakticky nic nepodporuje. Informace z předválečných médií a veřejné záznamy totiž podle GeoConfirmed nasvědčují spíše tomu, že šlo o uskladněnou munici ještě ze sovětské éry. Takové munice prý mohl sklad obsahovat až 30 tisíc tun.

„Některé články naznačují, že letecká munice uložená v zařízení pochází z roku 1949,“ podotýká k tomu Newsweek.

Ochuzený uran je vedlejším produktem procesu výroby obohaceného uranu používaného v jaderném palivu a zbraních, ale je mnohem méně výkonný než obohacený uran a není schopen vyvolat jadernou reakci. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii tak spočívá hlavní nebezpečí ochuzeného uranu spíše v tom, že je to jedovatá chemická látka, než v radiačním ohrožení.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Radioaktivita ochuzeného uranu je něco jako takzvaný červený sleď, tedy falešná stopa, protože jeho skutečná nebezpečnost tkví v jeho toxicitě coby těžkého kovu,“ potvrdil Newsweeku expert na vojenské technologie David Hambling.

Je nicméně pravda, že munice s ochuzeným uranem je v současném světě považována za kontroverzní, a to navzdory tomu, že ji západní země i Rusko nadále vyrábějí a že se skutečně používá.

Nárůst radiace je v normě a došlo k němu před explozí

Ačkoli dezinformátoři začali své tvrzení o výbuchu britské munice s ochuzeným uranem „dokládat“ různými grafy, podle nichž prý došlo následně v oblasti ke skokovému nárůstu radiace, podle Newsweeku byly tyto údaje použity zavádějícím způsobem a skutečný časový sled událostí jim neodpovídá.

„I když se zdá, že graf použitý v různých tweetech ukazuje náhlý skok v úrovních radice, tento nárůst začal podle údajů Společného výzkumného střediska Evropské komise ve skutečnosti už 11. května 2023, tedy nejméně 48 hodin předtím, než oblast zasáhla raketová palba (v tom okamžiku úroveň radiace naopak mírně klesla),“ uvádí Newsweek.

Správní a bezpečnostní budovy v utajovaném jaderném komplexu Majak. V tomto komplexu došlo v roce 1957 k takzvané Kyštymské katastrofě.
Kyštymská katastrofa: Obří jadernou havárii Sověti tajili, místo střeží dodnes

Kromě toho se změny v úrovních radiace zdají být poměrně malé a dosahují vrcholu asi 155 nanoSievertů za hodinu (nSv/h), ve srovnání třeba se 165 nSv/h, zaznamenanými letos 8. května v Charkově, nebo s téměř 500 nanoSieverty, pozorovanými za poslední týden v blízkosti černobylské uzavřené zóny (Sievert je jednotkou ekvivalentní dávky ionizujícího záření, případně dávkového ekvivalentu, pojmenovanou po Rolfu Sievertovi, průkopníkovi radiační ochrany, pozn. red.).

„Nikdo s jistotou neví, co v objektu bylo. Ale i kdyby tam byla munice s ochuzeným uranem, nevyvolá její rozmetání nárůst hodnot radiace na stanici 15 kilometrů proti směru větru. Navíc nárůst byl zaznamenán již před explozí. Fluktuace hodnot gama radiace je běžná na všech monitorovacích stanicích po celé Evropě (je jich zhruba 5000) a obvykle je vyvolána tím, že déšť vymyje dceřiné produkty radonu, které usedají na prachové částice v ovzduší. Což je i případ poplachu v Chmelnyckém,“ uvedla pro Deník Dana Drábová.

Loňská vzpomínka konce války, která proběhla 8. května u památníku na pražském Vítkově. Podle lháře Aleše Svobody se tento státní svátek již slavit nebude
Osmý květen už nebude státním svátkem, lže dezinformátor Svoboda na internetu

Informace o nárůstu radiace po explozi vyvrací také ukrajinský twitterový účet SaveEcoBot, sledující informace o životním prostředí. „Včera večer začala ruská propaganda šířit falešné zprávy o nárůstu radiace na senzoru v Chmelnyckém. Zkontrolovali jsme jak tato měření, tak údaje na okolních senzorech – žádné hodnoty nepřekračují přirozené úrovně. Radiační situace na Ukrajině je normální,“ uvedl 15. května SaveEcoBot.

Ukrajinská národní společnost pro jadernou energii Enerhoatom zveřejnila na svém oficiálním kanálu Telegram prohlášení, že radiace v průmyslovém areálu (v Chmelnyckém, pozn. red.) i v okolních oblastech je na úrovni odpovídající běžnému provozu energetických bloků a nepřekračuje přirozené hodnoty pozadí. 

Státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny informoval 16. května 2023 Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že v posledních dnech nebyla v západních oblastech země naměřena žádná zvýšená úroveň gama záření.