Prohlášení, které ve čtvrtek zveřejnila severokorejská státní tisková agentura KCNA, přichází v době, kdy se objevily zprávy o zablokování rozhovorů mezi KLDR a Spojenými státy. Vyvolává přitom další pochybnosti, zda se severokorejský vůdce Kim Čong-un někdy vzdá svého jaderného arzenálu, který může přestavovat největší záruku jeho přežití.

KLDR a test raket.
Kvůli novým sankcím může proces denuklearizace navždy skončit, hrozí KLDR

Kim Čong-un se sešel 5. června v Singapuru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Výsledkem summitu pak bylo neurčité prohlášení, ve kterém se obě strany zavázali usilovat o dosažení „úplné denuklearizace“ Korejského poloostrova. Neuvádělo však, kdy a jak se to stane.

Následné rozhovory se pak zasekly na požadavcích Severní Koreje. Ta trvala na tom, aby byly před dosažením jakéhokoli pokroku v oblasti denuklearizace odstraněny mezinárodní sankce vůči zemi.

Jižní Korea omezí vojenská cvičení s USA

Jihokorejské ministerstvo obrany ve stejné době oznámilo, že na příští rok plánuje menší společné cvičení se Spojenými státy. Spojenci v letošním roce pozastavily několik rozsáhlých kombinovaných vojenských cvičení, jelikož napětí na Korejském poloostrově polevilo a Washington začal rozhovory s Pchjongjangem.

Ilustrační foto.
USA zavedly sankce proti třem vysokým činitelům KLDR

Severní Korea odsuzovala každoroční cvičení, které v minulosti zahrnovala stovky tisíc vojáků, válečných lodí a letadel, jak „zkoušku na válku“.

S pokračujícími jadernými rozhovory Soul a Washington diskutují o budoucí podobě společných vojenských cvičení. Americký ministr obrany Jim Mattis minulý měsíc řekl, že cvičení Foal Eagle bude „trochu reorganizováno, aby se udrželo na úrovni, která nebude škodlivá pro diplomacii se Severní Koreou“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při prohlídce raketového zařízení
Severní Korea rozšířila odpaliště raket. Jednání o odzbrojení jsou bezvýsledná

Ministerstvo obrany předalo ve čtvrtek svůj plán jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi v rámci svého výročního politického brífinku. „Společná polní cvičení se po úpravě jejich rozsahu příští rok uskuteční,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Očekává se, že plán ovlivní i hlavní letní cvičení známé jako Ulchi Freedom Guardian. To loni spojenci poprvé po 28 letech zrušili.

Prezident Mun Če-in v reakci uvedl, že silná obrana Jižní Koreje podpořila „novou kapitolu historie míru na Korejském poloostrově“. „Je to však jen dočasný mír. V příštím roce musíme dosáhnout neochvějného, trvalého míru,“ řekl.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Plané sliby? KLDR prý nadále pracuje ve svém hlavním jaderném zařízení