Dokument předpokládá, že ukrajinští občané či držitelé pasů neuznávaných „lidových republik“, vyhlášených proruskými separatisty na východě Ukrajiny, buď budou muset přijmout ruské občanství, nebo prohlásit, že si tak nepřejí učinit. Ti, co si vyberou druhou možnost, budou od 1. července 2024 pokládáni za cizince - a budou tedy moci být vyhoštěni z území, které ruské úřady pokládají za ruské, napsala Meduza.

Ruský prezident Vladimir Putin
Vytvořte muzea, která se budou věnovat operaci na Ukrajině, nařídil Putin

Jeden z bodů Putinova dekretu počítá také s vyhoštěním osob „vytvářejících ohrožení národní bezpečnosti Ruska“, jako jsou obyvatelé anektovaných území zasazující se za „násilnou změnu základů ústavního zřízení“, financující „teroristickou a extremistickou činnost“ anebo se účastnící nepovolených akcí. Podle výnosu budou vyhoštěni a bude jim zakázán vstup do Ruska.

Neuznaná anexe 

Rusko již na jaře 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Loni v září, už po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, se Putin pokusil podobně anektovat další čtyři ukrajinské oblasti, Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou, které Rusové částečně okupují.

Většina zemí světa tyto anexe neuznává a Ukrajina si stanovila za válečný cíl osvobodit všechna okupovaná území.