Tsunami udeřila okolo 21:30 místního času. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. K erupci sopky došlo 24 minut před úderem tsunami.

„V devět hodin večer jsme přijeli na dovolenou. Najednou se přivalila voda. Všude je chaos. Nedá se vyjet na silnici a protože nefunguje elektřina, všechno zčernalo,“ uvedl patnáctiletý Muhammad Bintanga, který je na Caritě, pro agenturu AFP.

Před vodou prchal i třiadvacetiletý Lutfi Al Rasyid, který se v okamžiku neštěstí nacházel v Lampungu. „Nemohl jsem nastartovat motorku, tak jsem běžel. Modlil jsem se a utíkal, jak nejrychleji jsem dokázal,“ popsal.

Podle čtyřicetiletého Ediho z Tanjung Lesungu, který leží v provincii Banten, trvala vlna tsunami deset minut. „Celou dobu mě nesla, ale vyvázl jsem pouze se zraněním,“ tvrdí.

Nejhůře postižené oblasti

Následky tsunami, které zasáhly obě strany Sundského průlivu, jsou hrozivé. Jednou z nejhůře postižených oblastí je právě Banten, který leží na západě ostrova Jáva a na jehož plážích jsou ubytováni turisté. Tam zemřelo 126 lidí, podle indonéských médií jsou mezi nimi i zaměstnanci státní energetické společnosti a úředníci ministerstva sportu a mládeže.

Podle bantenského úřadu pro katastrofy udeřila tsunami v oblasti na celkem pěti plážích, a to Tanjung Lesung, Sumur, Teluk Lada, Panimbang a Carita. V troskách tak leží stovky budov. Podle mluvčího civilní obrany je poškozeno asi devět hotelů, desítka lodí, mnoho automobilů a kolem 400 domů.

Vlna tsunami zasáhla i venkovní stan, v němž právě probíhal koncert místní skupiny Seventeen. Jeden její člen stejně jako manažer katastrofu nepřežili. Někteří z návštěvníků koncertu zaznamenali okamžiky bezprostředně před neštěstím a záběry následně sdíleli na sociálních sítích.

Podle listu The Jakarta Post nevyslaly sanitky do zasažených oblastí pouze místní úřady, ale i soukromé organizace. Zranění, z nichž mnozí mají zlomeniny či dýchací obtíže, jsou svážení do zdravotního střediska v Panimbangu.

V provincii Lampung, která leží na jihu ostrova Sumatra, tedy na druhé straně Sundského průlivu, zasáhlo tsunami především čtyři místa – Kaliandu, Rajabasu, Sidomulyo a Katibung. Záchranářská činnost se soustředila do Bandarlampungu, přičemž přeživší se uchýlili do úřadu guvernéra.

Indonésie má za sebou říjnové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo před 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.