Desetitisíce civilistů uprchly do nehostinné oblasti Diffa z míst, která při útoku 3. června obsadili džihádisté ze skupiny Boko Haram na jihovýchodě země. Lidé, kteří si při útěku většinou nestačili nic vzít sebou, přežívají ve stanech a dalších chatrných staveních v poušti, kde čelí větrům s pískem a vedru.

„Prvořadou potřebou je voda. Je možné zůstat dva dny bez jídla, ale při vážné dehydrataci je možné umřít ihned," vysvětlil agentuře AFP zástupce UNICEF. Jeho týmy dopraví kamiony každý den 280.000 litrů vody do Kidjendi, kde je na 40.000 migrantů a 60.000 litrů do Gari Wazamu, kde se ukrývá 25.000 lidí.

S dopravou vody pomáhají další nevládní organizace, ale mnohdy to stále nestačí. „Je zde hodně lidí. Můžeš přijít s dvěma nádobami na vodu, ale jen jedna je nakonec naplněna. Je tady příliš lidí, je těžké mít vodu. Někdy je třeba přijít znovu odpoledne," řekla AFP 25letý matka pěti dětí. Žije s manželem společně s dalšími šesti lidmi včetně dvou starců.

Skupina Boko Haram, která se hlásí k organizaci Islámský stát, chce v oblasti vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky jejích ozbrojenců si od roku 2009 vyžádaly už více než 20.000 mrtvých a 2,6 milionu uprchlíků. Sunnitští fundamentalisté terorizují především severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ve všech těchto oblastech chtějí uplatňovat přísná pravidla islámského práva šaría. Armádám dotčených zemí se islamisty zatím nedaří zlikvidovat.