Sebevražedný atentátník zaútočil vozem naloženým výbušninami na dav, který se shromáždil u náborového a školicího střediska, které v Adenu patří armádě ústřední jemenské vlády.

Mezi oběťmi byli podle agentury Reuters především rekruti, kteří čekali na výdej snídaně. Měli se prý vydat do Saúdské Arábie. Odtud se měli zapojit do boje proti šíitským povstalcům na severu Jemenu. „Je to masakr. Tak strašný útok se v Adenu ještě neodehrál," řekl zpravodajskému serveru Aljazeera Hakim Almansmari, vedoucí vydání místních novin.

Bilance obětí se ovšem značně liší podle zdroje. Lékaři bez hranic hovoří o 45 obětech atentátu, zatímco Agentura AFP udává číslo 60. Stejné informace poskytla agentura AMAK, která je napojená na samozvaný Islámský stát, který se k útoku přihlásil. Její informace ovšem často bývají nadsazené.

VÁLKA SI VYŽÁDALA
 DEVĚT TISÍC OBĚTÍ

Jemen.Zdroj: DeníkV Jemenu už dva roky trvá konflikt mezi šíitskými povstalci a sunnitskou vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Válka začala tím, že povstalci kvůli frustraci z údajně zkorumpované vlády sestoupili ze svých horských osad na severu země, dobyli hlavní město Saná a na prezidenta uvalili domácí vězení. Ten později uprchnul do Saúdské Arábie. Během šesti měsíců povstalci zabrali většinu západního území a vládní síly velkou část východu opustily a nechaly na pospas Al-Káidě. Povstalci se spojili s bývalým prezidentem Alim Abdullahem Salehem, proti kterému dříve bojovali, a ten jim dal k dispozici jednotky, které mu zůstaly věrné.

Kvůli obavám z rostoucího vlivu Iránu se loni v březnu do bojů zapojila Saúdská Arábie a další arabské státy, které podporují vládní síly leteckými údery na povstalce. Podle různých zdrojů si už konflikt vyžádal až 9000 obětí. Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které ovšem nepřinesly ukončení sporu.

KLÍČOVÁ PEVNOST 
AL-KÁIDY POŘÁD DRŽÍ

Jemenci v Adenu za poslední dva měsíce vycvičili stovky vojáků, aby mohli zpět obsadit sousední jižní oblasti okupované povstalci. Už dříve v srpnu vládní síly vstoupily do Zinjibaru, hlavního města abyanské provincie. Vojáci zabrali i další města, ale v al-Mahfidu, klíčové pevnosti teroristické sítě al-Káida, narazili na silný odpor.

Představitelé Spojených národů už varovali před katastrofickou humanitární situací v zemi. Konflikt zasáhl drtivou většinu jemenských regionů a přes dva a půl milionu lidí je bez domova. Kolem osmi milionů Jemenců nemá zajištěný přísun jídla a přes tři miliony z nich je podvyživených. Kvůli závadné vodě se mezi obyvateli navíc šíří nemoci jako cholera nebo průjmy.