Třináctiletá Lesly s hrůzou koukala na matku zaklíněnou pod troskami letadla. Vedle ní se probírali z šoku její dva mladší bratři. Třetího, nejmladšího, tiskla k sobě. „Běžte pryč, zachraňte se a najděte pomoc,“ prosila je zraněná Magdalena Mucutuyová. Zbylí dva dospělí na palubě, pilot a vůdce domorodého kmene Yarupari, pád nepřežili.

Ilustrační snímek
Malý chlapec přežil dva dny v michiganské divočině. Aby zahnal žízeň, jedl sníh

Ještě před pár okamžiky byli všichni ve vzduchu v malém letadle Cessna 206 nad Amazonským pralesem v Kolumbii a mířili do města San José del Guaviare v provincii Amazonas. Letadlu se ovšem porouchal motor a zřítilo se do nejstarší části pralesa, kde je porost nejhustší a stromy největší.

Nejstarší Lesly se rychle ujala vedení. Dívka vytáhla z trosek letadla pytel mouky zvané fariña a bystrýma očima našla nedaleko vraku jedlé ovoce. Jeho nedojedené kousky později armádě prozradily, že děti přežily. 

Po zajištění jídla přišel na řadu přístřešek. Pomocí gumiček do vlasů k sobě připevnila větve, ze kterých vytvořila provizorní ochranu. Gumičky, které při stavění a rozebírání přístřešků Lesly ztratila, byly pro záchranné týmy další indicií, že džungli neprohledávají nadarmo. 

Zdroj: Youtube

U vraku dlouho zůstat nemohli. Sourozenci se proto s těžkým srdcem rozloučili se zraněnou matkou a odešli do husté džungle. „Váš táta vás bude milovat stejně moc, jako jsem vás milovala já,“ řekla žena dětem na rozloučenou.

Podle stanice BBC žila ještě čtyři dny.

Na džungli byly děti připravené

Sourozenci jsou členy domorodého národa Huitoto. Už odmala jim dědeček a babička ukazovali jak lovit, rybařit a rozpoznávat jedlé rostliny. Učili je, jak se napojit na energii pralesa a soužít s ním. Děti tyto lekce vnímaly jako dobrodružné táboření. 

Časté hry na přežití, při kterých s rodinou stavěli tábory a učili se jak žít v džungli, nyní Lesly a devítiletý Soleini využili při péči o čtyřletého Tiena Noriela a ročního Cristina, který své první narozeniny oslavil právě pod korunami vysokých stromů.

Přežily díky mouce a ovoci

Zatímco po dětech začala pátrat armáda společně s domorodými obyvateli, sourozenci se potýkali s nebezpečím džungle. Amazonský prales je domovem asi desetiny všech známých zvířat na planetě. Žije jich tam ale podstatně víc. Nové druhy zde odborníci odhalují v průměru každé tři dny.

Dětem, které se pohybovaly v neprobádané oblasti, každý den hrozilo, že si z nich v nestřeženém okamžiku udělají svačinu jaguáři, pumy či hadi. Lesly musela jednou dokonce odhánět divokého psa, který na ně zaútočil. Pralesem navíc často procházejí ozbrojené skupiny lidí, kteří přes něj pašují drogy, uvedl deník Daily Mail.

Lesly poctivě rozdělovala mouku tak, aby jim vydržela co nejdéle. Když ovšem snědli i poslední zrnko, museli se spolehnout na znalosti svého kmene. Jedli hlavně ovoce avichure, které je podobné mučence, uvedla stanice BBC.

Několik rybářů muselo bojovat o život týden na opuštěném ostrově. Neměli jídlo ani pití. Ilustrační snímek
Bouře uvěznila rybáře na týden na pustém ostrově. V divočině bojovali o přežití

I přesto, že sourozenci v džungli bloudili v období dešťů a museli přečkat i opravdu velké bouřky, nemohlo být načasování jejich útrap lepší. Prales byl zrovna ve své nejúrodnější fázi, a čtyři děti proto neměly problém alespoň částečně naplnit své hladové žaludky. 

Během putování občas ztratily některé z věcí, které měly s sebou. Když jim v bahně uvázly boty, ovázaly si nohy hadry. Lesly si dala záležet, aby si nikdo z nich při chůzi nezranil chodidla. Záchranné týmy boty později našly. Jinde pak objevily nůžky a dětskou plastovou lahvičku. Všechny tyto drobnosti jen potvrzovaly teorii, že děti nadále žijí.

Děti našli vyhublé, ale živé a zdravé

Armáda našla sourozence na mýtině necelé tři hodiny chůze od vraku letadla. K dětem je dovedl jeden ze psů, který sledoval jejich pach z dobře zachovalých stop v bahně. Když Lesly uviděla před sebou zachránce, s úlevou se k nim rozeběhla s batoletem v náručí.

„Mám hlad,“ bylo první, co vyhublá dívka pronesla. 

Muž přežil téměř měsíc ztracený v Karibském moři díky kečupu. Ilustrační foto
Téměř měsíc byl ztracený na moři. Přežil díky kečupu, česneku a bujónu

Našli je podvyživené, pokryté hmyzími kousanci, ale mimo ohrožení života. „Moje máma je mrtvá… Chci chleba s klobáskami,“ řekl jeden z chlapců. Zachránci děti ujistili, že je poslala jejich rodina a přišli je odvést domů.

Sourozencům se podařilo úspěšně vyhnout nebezpečným nemocem, jako je malárie, lepra nebo virová hepatitida. I když neměly lékařské potřeby a čistou vodu, nic nechytily. Děti vrtulníkem následně odvezli do nemocnice, kde se znovu shledaly s otcem a prarodiči, uvedl deník The Guardian