Podle údajů afghánského ministerstva hornictví byl za dvanáct měsíců končících březnem nelegálně vyvezeno ze země asi 500 tisíc tun mastku. Většina z něj prošla přes Pákistán, odkud byl dále vyvezen do třetích zemí.

Bombový útok v Džalálábádu
Teroristé napadli v Afghánistánu kriketový zápas. Zemřelo osm lidí

Pákistán pokrývá více než třetinu amerického dovozu mastku a hodně ho končí také v Evropské unii. „Nevědomost amerických a evropských spotřebitelů neúmyslně pomáhá financovat extremistické skupiny v Afghánistánu,“ napsal Nick Donovan, ředitel kampaní v Global Witness, v prohlášení, ve kterém vyzývá k důraznější kontrole dovozu.

Nelegální těžba drahých kamenů a minerálů, jako je lapis lazuli, je hlavním zdrojem příjmů pro afghánské hnutí Taliban. Podle zprávy v současnosti Islámský stát bojuje s Talibanem o kontrolu nad doly v provincii Nangarhár, kde má svou pevnost.

Útok v Dželálábádu
Ozbrojenci zaútočili v Afghánistánu na vládní budovu. Devět lidí zemřelo

Nangarhár, který leží na hranici s Pákistánem, má velké ložiska mastku a dalších minerálů, jako je chromit a mramor. Navíc jím prochází hlavní pašerácké trasy používané pro pašování drog a dalšího kontrabandu.

Zpráva citovala vysokého velitele Islámského státu, který říká, že prioritou bylo zabránit kontrole důlních aktiv jinými ozbrojenými skupinami v Nangarharu. „Doly jsou v rukou mafie. Za každou cenu si tyto doly vezmeme,“ uvedl.

Pondělní dvojnásobný útok v Kábulu
Kromě šéfa fotografů francouzské AFP zahynul v Kábulu také reportér britské BBC

Podle Global Witness je obtížné odhadnout výnos, který mají islamisté ze zdejších dolů. Mohou se pohybovat od desítek tisíc až po nízké miliony miliony dolarů ročně. Pravděpodobný průměrný odhad je někde ve stovkách tisíc,“ píše se v prohlášení.