Říkají mu Skála - The Rock. Švýcarskou Ženevu čeká ve středu unikátní aukce, kterou tam pořádá aukční dům Christie´s. Zaměřena bude na šperky, a dražit se bude i několik opravdových lahůdek - mimo jiné právě diamant The Rock, který bude se svým počtem karátů převyšujícím dvě stovky vůbec největším prodaným kamenem svého druhu v historii.

Čeká se, že o kámen bude velký zájem. Už i vyvolávací cena je ale astronomická. „The Rock má 228,31 karátů. Je hruškovitého tvaru, veliký zhruba jako golfový míček. Očekává se, že se prodá za zhruba třicet milionů dolarů (více než 700 milionů korun, pozn. red.),“ uvedli zástupci aukčního domu Christie´s.

Replika starořímské vily Pompejanum, ve které bývala vystavena zmizelá a znovuobjevená busta.
Žena si za pár dolarů koupila bustu. Ze sochy se vyklubal starořímský artefakt

The Rock má hned několik předností. „U největších diamantů je často při brusu obětována část tvaru, aby si udržely váhu. Tento má ale i po vybroušení dokonale symetrický tvar hrušky. A jde o jeden z nejvzácnějších diamantů, jaké kdy byly prodávány v aukci,“ vyjádřil se pro agenturu Reuters šéf klenotnického oddělení Christie's v Ženevě Max Fawcett.

Vzácný bílý diamant byl podle tiskové zprávy domu Christie´s objeven před zhruba dvaceti lety v Jižní Africe. „Předchozí majitel jej nosil jako součást náhrdelníku značky Cartier,“ píše CNN.

Před Rockem byl kamenem s nejvyšším počtem karátů, jaký kdy byl prodán v aukci, diamant se 163,41 karáty. Ten se vydražil v roce 2017.

Žluťásek, který pomůže nejchudším

Ženevská aukce ale nabídne i další zajímavý obří diamant. Konkrétně žlutý kámen o váze 205,07 karátů, vybroušený do tvaru čtverce. Diamant nese název The Red Cross Diamond (Červený kříž). Jméno získal kámen podle tvaru maltézského kříže, který je v něm pozorovatelný. „Tento kámen se do aukčního domu Christie´s vrací už potřetí. Objeven byl v roce 1901. Poprvé byl v dražbě prodán v roce 1918,“ zmiňuje tisková zpráva Christie´s.

Odborníci očekávají, že si nový majitel tento žlutý kámen koupí za zhruba sedm až deset milionů dolarů (165 až 236 milionů korun). Tak jako v roce 1918, kdy byl v aukci prodán poprvé, a kdy část z prodejní ceny zamířila Červenému kříži na pomoc se zvládáním poválečných úkolů, i nyní bude mít dražba charitativní rozměr. Část z ceny totiž aukční dům opět pošle do fondů Červeného kříže. „Výtěžek by měl zajistit pitnou vodu pro nejchudší lidi postižené válečnými konflikty,“ zmiňuje CNN.

Slavný kabaret Moulin Rouge skrývá tajemství - přímo v jeho větrném mlýně se nachází drobný pokoj. Nyní byl nově zařízen jako budoár, a několik šťastlivců v něm bude moct přenocovat.
Lidé budou moci přespat v legendárním Moulin Rouge. A rovnou v tajném pokoji

Dražitele v aukci čekají také diamantové korunky, náhrdelníky či náramky z období 19. a 20. století. Mezi jinými tiara, která patřila významné člence habsburského dvora ve Vídni, náhrdelník značky Harry Winston či sbírka šperků značky Cartier.

Ceny diamantů v posledních týdnech na světových trzích rostou. „Ovlivnily je sankce vůči hlavnímu producentovi v Rusku, a také znovuobnovení VIP akcí po pandemické přestávce,“ vysvětluje CNN.