Průměr běžného tenisového míčku se pohybuje kolem šesti a půl centimetru. Diamant, který nedávno objevili v Botswaně, od takového míčku velikostně nemá daleko. „Dlouhý je 7,3 centimetru, široký 5,2 centimetru a hrubý 2,7 centimetru," popisuje jedinečný kámen BBC. Vzhledem k váze 1 098 karátů, což je míra pro měření diamantů, jde zřejmě o třetí největší diamant na světě.

Hledači jej v africké zemi, která je typickým diamantovým nalezištěm, objevili před dvěma týdny v dolu Jwaneng. Nyní kámen poprvé ukázali veřejnosti a prohlédl si jej i botswanský prezident Mokgweetsi Masisi. „Obří klenot je pouze o trochu lehčí, než potvrzený druhý největší diamant světa, objevený v roce 2015 rovněž v Botswaně," podotýká BBC.

Jméno diamantu zatím chybí, stejně tak není jasné, jaká bude jeho prodejní cena. Určitě ale půjde o dechberoucí částku. „V roce 2017 se ale druhý největší diamant světa, Lesedi La Rona, prodal za 53 milionů dolarů," zmiňuje BBC. V přepočtu na koruny jde o horentní částku 1,1 miliardy.

Podle představitelů Botswany je nález ohromného diamantu darem z nebes. I diamantový byznys totiž pozastavila koronavirová pandemie. Diamant objevila společnost Debswana. Jde o podílový podnik botswanské vlády a diamantovým gigantem, prodejcem De Beers. Až osmdesát procent z příjmů této společnosti putuje do botswanské státní kasy, třeba ve formě daní a licencí. „Objevený kámen, který může být třetím největším diamantem na světě, je vůbec největším klenotem objeveným společností Debswana v její padesátileté historii," uvedla ředitelka společnosti Lynette Armstrong.

Nález vůbec největšího diamantu, jaký byl kdy na světě objeven, se datuje do roku 1905. „Kámen pojmenovaný Cullinan s váhou 3 106 karátů, byl objeven v Jižní Africe," připomíná BBC.