Die Welt připomíná, že Zeman v Hovorech z Lán navázal na tradici pravidelných rozhlasových rozhovorů s Václavem Havlem. „Dosud probíhaly tyto rozhovory s šéfredaktorem stanice Janem Pokorným relativně civilizovaně, i když Zeman nikdy nešetřil svými oblíbenými stejně jako pochybnými bonmoty a Pokorného jako zástupce všech svých neoblíbených českých novinářů rád označoval za hlupáka," uvedl server.

„Minulou neděli ale dopadly Zemanovy výroky jako bomba. Prezident se několikrát oháněl hrubě vulgárními slovy, která nejsou v seriózních novinách citovatelná," napsal Die Welt.

Server připomíná, že Zemanovými vulgarismy se začala zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a že se na internetu objevila řada parodických zpracování prezidentových vyjádření. „Politikům ale Zemanovy výroky tak vtipné nepřipadají. Mnoho z nich se domnívá, že Zeman chtěl svými vulgárními slovy odvrátit pozornost od svého skandálního vystupování v Číně," napsal Die Welt.

Server uvádí, že Zemanova návštěva v Číně znamenala „exemplární odklon od havlovské politiky lidských práv". Český prezident podle něj „slíbil pekingským vládcům za lepší hospodářské kontakty všechno možné a o lidských právech se vůbec nezmínil".

Podle Kronen Zeitung se Zeman svým nedělním vystoupením postaral v České republice o skutečné rozčílení. „Politici, ale i média a občanská společnost Zemana ostře kritizují," uvedl deník s tím, že jisté gymnázium na východě Čech dokonce sundalo prezidentovu fotografii. Rakouská agentura APA, od níž zprávu přejaly například listy Kleine Zeitung či Salzburger Nachrichten, označila Zemanův rozhovor za „skandální".