Podle expertů míra znečištění ovzduší v Dillí představuje vážné riziko pro zdraví obyvatel. Ti si stěžují na pálení v krku, slzí jim oči. Mezi nejvíce ohroženou skupinu lidí patří malé děti. "Je to strašné, nemocnice jsou plné nemluvňat," řekl ekologický aktivista Vimlendu Džha.

Příčinou znečištění jsou v Dillí auta, továrny, ale také topení v kamnech fosilními palivy, vypalování podrostu v okolí města či spalování odpadků. K těmto faktorům přispělo v posledních dnech rovněž chladnější počasí, kvůli němuž se znečišťující částice hůře rozptylují.

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2014 se 13 z 20 nejvíce znečištěných měst světa nachází právě v Indii. Dillí je na tom vůbec nejhůř. Americká ambasáda v Dillí, která nepřetržitě měří koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic snadno pronikajících do plic, dnes ráno zaznamenala hodnotu 778 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

Vláda uvažuje o omezení provozu ve městě

Podle nedělního rozhodnutí vlády v Dillí budou školy v metropoli zavřené nejméně tři dny a staveniště pět dní. Minimálně na deset dní bude také zastaven provoz uhelné elektrárny na okraji města. Indická vláda také zvažuje, že přijme opatření, která by omezila provoz ve městě. Takové plány už byly testovány během loňské zimy, kdy v určité dny mohla jezdit pouze auta se sudou či lichou poznávací značkou.

Úřady města Lakhnaú, které je metropolí nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš s 210 miliony obyvatel, dnes varovaly, že smog postoupil z Dillí do západní části Uttapradéše a během pár dnů pokryje celý stát.

Znepokojení obyvatelé Dillí dnes tvořili dlouhé fronty před obchody, které prodávají ochranné obličejové masky. Muhammad Kamil, který se živí prodejem ochranných masek, agentuře Reuters řekl, že každý den si u něj koupí masku asi 200 lidí, ještě nedávno jich prodával jen šest denně. Rodiny, které si to mohou dovolit, si domů pořizují čističky vzduchu.

Řidič rikši Manan Mahato poslal děti v obavách o jejich zdraví do své domovské vesnice. "Žít v Dillí je teď kvůli znečištění příliš nebezpečné," vysvětlil muž. Ústa si přitom zakrýval kapesníkem, protože si ochrannou masku nemůže finančně dovolit.