Při vzdušném úderu na Hrozu zahynuly podle ukrajinských úřadů desítky lidí a Kyjev viní z útoku Rusko. Ministr zahraničí Jan Lipavský si kvůli úderu na Hrozu před několika dny předvolal na úřad ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo obvinění invazních sil z útoku na Hrozu za „výmysl“ a českému diplomatovi podle svých slov sdělilo ruský postoj k situaci kolem Ukrajiny.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Zahynula pětina obyvatel vsi. Ukrajinská Hroza se vzpamatovává z krvavého úderu

Ruská diplomacie si stěžovala na „roli Česka v ukrajinském konfliktu“, jak Moskva popsala svou agresi do sousední země, dále na aktivní podporu Prahy Kyjevu „s cílem uštědřit Rusku strategickou porážku“ a na poskytování zbraní Ukrajině. „Přispívá to k pokračování konfliktu a destabilizaci celého regionu,“ stojí na webu ruského ministerstva.

„Můžeme potvrdit, že náš diplomat měl v tomto týdnu schůzku na ruském ministerstvu zahraničí,“ řekla ČTK vedoucí oddělení komunikace s médii ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. „Obsah nebudeme komentovat,“ dodala.

Českým velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku.

V Hroze zemřelo pět desítek lidí

Rusko vojensky napadlo sousední zemi loni v únoru, ukrajinská armáda invazní vojska zastavila, z některých území je vytlačila, a nyní se snaží dobýt zpět další okupovaná ukrajinská území. Moskva dlouhodobě popírá, že by na Ukrajině záměrně cílila na civilisty, ale mnoho jich zemřelo při ruských útocích, které zasáhly mimo jiné obytné oblasti, energetická, přístavní nebo obilná zařízení, napsala už dříve agentura Reuters.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Rusko zasáhlo obchod a kavárnu v Charkovské oblasti. Ukrajina: Obětí je přes 50

Při vzdušném úderu na Hrozu zahynulo podle ukrajinských úřadů zkraje října 55 lidí, útok zasáhl místní kavárnu, kde si zrovna desítky lidí připomínaly památku padlého ukrajinského vojáka. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyslal terénní tým, aby vyšetřil vzdušný úder na Hrozu.

OHCHR také uvedl, že střelu pravděpodobně vypálilo Rusko, ale že je třeba útok vyšetřit.