Vesmírná loď Discovery sednesúspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dvojice astronautů z Discoveryvystoupí do volného prostoru a instaluje japonský modul Kibo.

Připojení obří laboratoře o délce 11 metrů by měli provést Michael Fossum s Ronaldem Garanemzítra v ranních hodinách. Ostatní astronauti budou řídit operaci zevnitř. Robotickým ramenem odpojí 16tunovou laboratoř od raketoplánu a připojí k ISS vedle americké laboratoře Destiny a evropského Columba.

Japonský modul Kibo bude největší místností na ISS. Je vybaven pro výzkum v oblasti biomedicíny a vývoj speciálních materiálů.

Nebezpečné úlomky

Kosmonauti mimo loď také namontují na robotickou paži laserové zařízení pro kontrolu křehkého keramického štítu. Při startu z Kennedyho vesmírného střediska se totiž utrhlo pět kusů žáruvzdorné izolační pěny od vnější palivové nádrže, které mohly nárazem plášť fatálně poškodit.

Startující loď také poškodila vzletovou rampu. Škody jsou nejvážnější za celou dobu amerického kosmického programu, tedy posledních 27 let. Plameny z trysek odmrštily kusy betonu až půl kilometru daleko, uvedla NASA.

Žádný z úlomků do Discovery naštěstí nejspíš nenarazil. Podle snímků pořízených z ISS k žádným škodám na vesmírné lodi nedošlo.

Kontroly keramického obložení jsou nutné, aby se předešlo katastrofám, jako byla ztráta raketoplánu Columbus před pěti lety.

Záchodová mise

Discovery také přivezl na ISS náhradní díly pro opravu toalety, která se na stanici porouchala již před dvěma týdny. Kvůli tomu musela posádka ISS ručně schraňovat moč v plastových vacích.