"Je zřejmé, že Turecko by se nemělo stát členskou zemí Unie," uvedla v televizi Merkelová. V tomto bodě byla se svým soupeřem, předsedou sociálnědemokratické SPD Martinem Schulzem, zajedno. Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana reagoval slovy o populismu, odcizení a nepřátelství. Podle něj je jedno, kdo v německých parlamentních volbách zvítězí, protože už teď je vidět, jaká mentalita převládne. 

Vztahy mezi oběma zeměmi se v posledních měsících citelně zhoršily. Berlín kritizuje například tvrdý Erdoğanův postup proti turecké opozici po loňském nezdařeném pokusu o puč. Zatýkání a propouštění zasáhlo desetitisíce lidí, režim zastavil činnost mnoha nezávislých médií a organizací občanské společnosti. Ve vazbě skončil i tucet německých občanů. Němci soudí, že Turecko je bude chtít vyměnit za údajné strůjce puče, kteří uprchli před pronásledováním.

Evropští lídři budou rokovat o vztazích s Tureckem na říjnové schůzi Evropské rady. "Zde by mohlo padnout rozhodnutí, zdali budou přístupová jednání ukončena," předpověděl mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert. K tomu však budou zapotřebí hlasy všech 28 členských států. 

Brusel již přístupová jednání s Tureckem kvůli poslednímu politickému vývoji v zemi zmrazil. Pro tureckou ekonomiku jsou přitom vazby na Evropu klíčové. Roční objem vzájemného obchodu přesahuje tři biliony korun. Neméně důležitý je i symbolický význam, který by definitivní zavření evropských dveří pro zemi mezi dvěma kontinenty přineslo.