Mezi vinnými jsou 22letý Adam Thomas, původem z Birminghamu a 38letá Claudia Patatas pocházející z Portugalska. Pár žil společně v britském Banbury. S nimi byl odsouzen 27letý Daniel Bogunovic z Leicesteru. Informoval o tom server BBC.

Zatčeni byli letos 3. ledna společně s dalšími třemi lidmi. Všichni byli členy zakázané skupiny Národní akce. 

Předseda radikální Národní demokracie Adam B. Bartoš.
Bartošova podmínka za protižidovské texty platí. Soud verdikt potvrdil

Neonacistická skupina nazvaná Národní akce (National Action) byla založena v roce 2013. O tři roky později byla úřady zakázána a prohlášena za neonacistickou a teroristickou organizaci, jelikož oslavovala vraždu labouristické poslankyně Joanne Coxové. Tu během kampaně před referendem o brexitu v roce 2016 zavraždil britský neonacista Thomas Mair.

Podle porotců Královského soudu v Birminghamu se skupina znovu obnovila, ačkoliv ji úřady zakázaly.

Vlajky, kuše a mačety

Jako důkazy posloužily mimo jiné fotky Thomase v masce Ku Klux Klanu, jak drží své dítě. Podle páru byly fotky pořízeny „pouze při hře“ s tím, že nemají žádný ideologický podtext.

Při domovních prohlídkách byly u radikálního páru v pokoji, kde spalo jejich dítě, nalezeny dvě mačety s čepelí dlouhou 46 centimetrů. Kousek od postýlky se povalovala i jedna ze dvou kuší. V bytě se také našla formička či vykrajovátko na těsto ve tvaru hákového kříže a medailonky, vlajky a oblečení se symboly nacismu.

Britská poslankyně Jo Coxová.
Mair dostal za vraždu britské poslankyně Coxové doživotí

Thomas, který dříve pracoval pro Amazon jako ostraha, byl také shledán vinným z vlastnictví kopie teroristického manuálu nazvaného Anarchistická kuchařka (Anarchist Cookbook).

Kriminalisté také vypátrali konverzaci ze smazaného účtu na Skypu. V ní se Thomas domlouval se členy skupiny o jejím obnovení. „Ale větev Midlands (region v Anglii, pozn. red.), která čítá na 17 až 20 z nás, se rozhodla zrušení ignorovat a přejmenovat nás na Thule Combat League. Zrádci, Midlands budou v boji pokračovat sami,“ zněla jedna z jeho zpráv.

Porotci se na vinně shodli jednomyslně. Konečný verdikt však padne 14. prosince, proběhne také soud s dalšími zadrženými členy skupiny.

Hlavní hrdina filmu Svět podle Daliborka je hodný kluk, ale má svoje názory.
Dalibor se rochní v průšvihu, říká Vít Klusák o svém neonacistickém hrdinovi