Mezi vinnými jsou 22letý Adam Thomas, původem z Birminghamu a 38letá Claudia Patatas pocházející z Portugalska. Pár žil společně v britském Banbury. S nimi byl odsouzen 27letý Daniel Bogunovic z Leicesteru. Informoval o tom server BBC.

Zatčeni byli letos 3. ledna společně s dalšími třemi lidmi. Všichni byli členy zakázané skupiny Národní akce. 

Neonacistická skupina nazvaná Národní akce (National Action) byla založena v roce 2013. O tři roky později byla úřady zakázána a prohlášena za neonacistickou a teroristickou organizaci, jelikož oslavovala vraždu labouristické poslankyně Joanne Coxové. Tu během kampaně před referendem o brexitu v roce 2016 zavraždil britský neonacista Thomas Mair.

Podle porotců Královského soudu v Birminghamu se skupina znovu obnovila, ačkoliv ji úřady zakázaly.

Vlajky, kuše a mačety

Jako důkazy posloužily mimo jiné fotky Thomase v masce Ku Klux Klanu, jak drží své dítě. Podle páru byly fotky pořízeny „pouze při hře“ s tím, že nemají žádný ideologický podtext.

Při domovních prohlídkách byly u radikálního páru v pokoji, kde spalo jejich dítě, nalezeny dvě mačety s čepelí dlouhou 46 centimetrů. Kousek od postýlky se povalovala i jedna ze dvou kuší. V bytě se také našla formička či vykrajovátko na těsto ve tvaru hákového kříže a medailonky, vlajky a oblečení se symboly nacismu.

Thomas, který dříve pracoval pro Amazon jako ostraha, byl také shledán vinným z vlastnictví kopie teroristického manuálu nazvaného Anarchistická kuchařka (Anarchist Cookbook).

Kriminalisté také vypátrali konverzaci ze smazaného účtu na Skypu. V ní se Thomas domlouval se členy skupiny o jejím obnovení. „Ale větev Midlands (region v Anglii, pozn. red.), která čítá na 17 až 20 z nás, se rozhodla zrušení ignorovat a přejmenovat nás na Thule Combat League. Zrádci, Midlands budou v boji pokračovat sami,“ zněla jedna z jeho zpráv.

Porotci se na vinně shodli jednomyslně. Konečný verdikt však padne 14. prosince, proběhne také soud s dalšími zadrženými členy skupiny.